Światowi przywódcy złożyli kondolencje po śmierci księcia Filipa

Przywódcy z całego świata nadesłali kondolencje w związku ze śmiercią Jego Królewskiej Wysokości Filipa księcia Edynburga, męża Jej Króleskiej Mości Elżbiety II.

Przywódcy z całego świata nadesłali kondolencje w związku ze śmiercią Jego Królewskiej Wysokości Filipa księcia Edynburga, męża Jej Króleskiej Mości Elżbiety II.

Depeszę kondolencyjną wystosował też m.in. prezydent RP Andrzej Duda.

Jednym z liderów, którzy upamiętnili zmarłego księcia Edynburga, był prezydent USA Joe Biden.

„Od służby podczas II wojny światowej po 73 lata u boku królowej (…) książę Filip z radością poświęcał się na rzecz narodu Zjednoczonego Królestwa, Wspólnoty Narodów i swojej rodziny” – napisano w oświadczeniu Białego Domu. Kondolencje złożyli również byli prezydenci: George W. Bush i Barack Obama.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wyraziła „szczere współczucie” dla królowej Elżbiety i narodu brytyjskiego.

Zmarł książę Filip, mąż Jej Wysokości Elżbiety II. Dzwon opactwa Westminster bił 99 razy

O „wzorowym życiu” księcia, „naznaczonym odwagą, poczuciem obowiązku i zaangażowaniem na rzecz młodzieży i środowiska”, napisał prezydent Francji Emmanuel Macron we wpisie zamieszczonym na Twitterze w języku angielskim.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zakomunikowała za pośrednictwem swojego rzecznika na Twitterze, że nie zapomni „przyjaźni dla Niemiec, prostolinijności i poczucia obowiązku” zmarłego, a premier Australii Scott Morrison podkreślił, że zmarły w wieku 99 lat Filip „ucieleśniał pokolenie, którego nigdy więcej nie zobaczymy”.

Do kondolencji przyłączyli się również premier Kanady i premier Nowej Zelandii

Do kondolencji przyłączyli się również inni szefowie rządów krajów, których głową państwa jest brytyjska królowa, w tym premier Kanady Justin Trudeau i premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern.

Szef indyjskiego rządu Narendra Modi zauważył, że książę Filip, który służył w brytyjskiej marynarce wojennej podczas II wojny światowej, „miał niezwykłą karierę w armii i przewodził wielu społecznym inicjatywom”.

UK: Brytyjczycy mają dość księcia Harry’ego i jego żony Meghan Markle – chcą odebrania im tytułów

Swoje kondolencje złożyli również król Hiszpanii Filip VI i jego małżonka królowa Letycja. „Nigdy nie zapomnimy chwil spędzonych z nim ani jego poczucia służby i poświęcenia dla Korony i Zjednoczonego Królestwa” – podkreślili. Kondolencje złożyli również przywódcy innych monarchii, m.in. Belgii, Holandii, Szwecji, Norwegii, Omanu i Bahrajnu.

Żal z powodu śmierci księcia Filipa wyrazili też m.in. premier Izraela Benjamin Netanjahu oraz szef MSZ Kuby Bruno Rodriguez.

Królowa Elżbieta II o wywiadzie Meghan i Harrego: cała rodzina jest zasmucona

Leave a Reply