
Norman Foster, laureat najważniejszych nagród w dziedzinie architektury: Nagrody Pritzkera oraz Nagrody Miesa van der Rohe, spotkał się z merem Charkowa, aby omówić odbudowę ukraińskiego miasta po zniszczeniach dokonanych przez rosyjską armię. Pierwszym krokiem ma być stworzenie planu zagospodarowania przestrzennego miasta.
Foster kieruje największą brytyjską pracownią architektoniczną Foster + Partners. Jest twórcą takich obiektów jak: dziedziniec British Museum, port lotniczy w Hongkongu, wieżowiec Hearst Tower w Nowym Jorku, kalifornijska siedziba firmy Apple – Apple Park, nowy budynek stadionu Wembley i współczesna architektoniczna ikona Londynu, czyli charakterystyczny „Korniszon”, jak Brytyjczycy nazywają wieżowiec 30 St Mary Axe w City of London.
Zaprojektował też biurowiec Metropolitan na warszawskim placu Piłsudskiego. Jego pracownia jest jedną z wielu, które po inwazji Rosji na Ukrainę, wycofały się z prac nad wszystkimi projektami w Rosji.
The British architect Norman Foster has offered to help to rebuild the heavily bombed Ukrainian city of Kharkiv https://t.co/OVjQ2jtoTy
— The Times (@thetimes) April 22, 2022
Foster spotkał się z merem Charkowa
Jak donoszą serwisy architektoniczne Dezeen i ArchDaily, w ubiegłym tygodniu ten światowej sławy architekt spotkał się w Genewie z merem Charkowa (drugiego co do wielkości miasta w Ukrainie) Igorem Terechowem, przedstawicielami założonej przez siebie fundacji i profesorami uniwersytetów Harvard oraz Oxford, by omówić plan odbudowania miasta.
„Zobowiązuję się zebrać najlepsze umysły z największymi kwalifikacjami w dziedzinie planowania, architektury, projektowania i inżynierii na świecie, by przyczynić się do odrodzenia miasta Charków” – oświadczył Foster po tym spotkaniu. „Pierwszym krokiem byłoby stworzenie planu zagospodarowania przestrzennego miasta, powiązanego ściśle z regionem oraz ambicją połączenia najbardziej kochanego i szanowanego dziedzictwa historycznego z najbardziej pożądanymi i zielonymi elementami infrastruktury”.