Suchoń: Polska 2050 na pewno poprze wniosek o skrócenie kadencji parlamentu

Koło Polski 2050 na pewno poprze wniosek KP-PSL o skrócenie kadencji parlamentu - mówi poseł tej formacji Mirosław Suchoń. Według niego taki wniosek jest zasadny, gdyż Zjednoczona Prawica straciła realną większość w Sejmie i rząd funkcjonuje tylko dzięki temu, że PiS kupuje poparcie w Sejmie.

Suchoń: Polska 2050 na pewno poprze wniosek o skrócenie kadencji parlamentu

Koło Polski 2050 na pewno poprze wniosek KP-PSL o skrócenie kadencji parlamentu – mówi poseł tej formacji Mirosław Suchoń. Według niego taki wniosek jest zasadny, gdyż Zjednoczona Prawica straciła realną większość w Sejmie i rząd funkcjonuje tylko dzięki temu, że PiS kupuje poparcie w Sejmie.

W sobotę lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział, że klub parlamentarny Koalicji Polskiej złoży w Sejmie wniosek o skrócenie kadencji parlamentu. Jak dodał obecny rząd nie może dłużej trwać.

„W poczuciu odpowiedzialności, że dalej tak być nie może, że po prostu to co się dzieje dzisiaj w Polsce, ten podział społeczny i wyprowadzanie nas z UE jest wbrew woli Polaków, należy doprowadzić do zmiany rządu. W demokratycznym państwie można zrobić to tylko w jeden sposób, a my jesteśmy demokratami – w wyniku wyborów. Dlatego zrobimy wszystko, żeby przyśpieszyć termin wyboru i doprowadzić do skrócenia kadencji parlamentu” – zapowiedział Kosiniak-Kamysz.

Odpowiedź na odważne wystąpienie lidera PSL

„Zrobimy wszystko, żeby po wyborach wyłonić większość rządzącą, która doprowadzi do pokoju społecznego, da podmiotowe i trwałe miejsce Polski w UE, ochroni małych i średnich przedsiębiorców, zakończy i zatrzyma niszczenie polskiego rolnictwa, wzmocni wspólnotę samorządową i doprowadzi do reformy służby zdrowia” – oświadczył lider PSL.

Suchoń pytany o tę deklaracje prezesa PSL, w rozmowie z PAP zwrócił uwagę, że skrócenie kadencji parlamentu jest zgodne z postulatem głoszonym przez lidera Polski 2050 Szymona Hołownię.

„Hołownia od wielu miesięcy powtarza, że ten parlament utracił demokratyczny mandat do tego, żeby sprawować władzę, miedzy innymi z tego powodu, że Zjednoczona Prawica straciła realną większość w parlamencie i dziś funkcjonuje tylko i wyłącznie dzięki temu, że kupuje poparcie w Sejmie w różny sposób” – powiedział Suchoń.

Z innych powodów, dla których kadencja parlamentu powinna zostać skrócona, wymienił: „decyzje podejmowane przez Sejm uderzające w bezpieczeństwo ekonomiczne Polaków”, „decyzje napędzające inflację” i „decyzje powodujące, ze firmy tracą możliwości funkcjonowania”. Jak dodał, chodzi mu o zmiany zapowiadane przez PiS w Polskim Ładzie, ale też ustawy wprowadzające kolejne podwyżki podatków, „których było bardzo wiele”.

„Cieszę się, że prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz podziela nasze zdanie i jeśli będzie jakikolwiek wniosek o skrócenie kadencji, to Polska 2050 z pewnością będzie taki wniosek popierać” – powiedział Suchoń.

Sejm może skrócić swoją kadencję uchwałą podjętą większością, co najmniej 2/3 głosów ustawowej liczby posłów. Skrócenie kadencji Sejmu oznacza jednoczesne skrócenie kadencji Senatu.

Leave a Reply