Stoltenberg: Na czerwcowym szczycie NATO zapadną decyzje, które wzmocnią Sojusz

Na czerwcowym szczycie NATO w Madrycie państwa członkowskie podejmą decyzje, które umocnią Sojusz Północnoatlantycki - powiedział w czwartek szef organizacji Jens Stoltenberg na konferencji po spotkaniu ministrów obrony NATO w Brukseli.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, Fot. EPA/PAP/Olivier Hoslet
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, Fot. EPA/PAP/Olivier Hoslet

Na czerwcowym szczycie NATO w Madrycie państwa członkowskie podejmą decyzje, które umocnią Sojusz Północnoatlantycki – powiedział w czwartek szef organizacji Jens Stoltenberg na konferencji po spotkaniu ministrów obrony NATO w Brukseli.

Jak mówił, Rosja jest obecnie największym zagrożeniem dla Sojuszu. Przekazał, że na szczycie w stolicy Hiszpanii spodziewa się decyzji, które wzmocnią zdolności obronne i odstraszania NATO.

Stoltenberg podkreślił, że szczycie NATO w Madrycie sojusznicy podejmą decyzje o nowej koncepcji strategicznej NATO, która określi stanowisko Sojuszu wobec Rosji, pojawiających się wyzwań i – po raz pierwszy – wobec Chin. Wskazał, że ważną częścią obrad będą historyczne wnioski o członkostwo w NATO złożone przez Finlandię i Szwecję.

Podkreślił, że sojusznicy zapowiedzieli dodatkową pomoc dla Ukrainy, w tym bardzo potrzebną broń ciężką i systemy dalekiego zasięgu.

Kompleksowy pakiet pomocy NATO dla Ukrainy

„Przygotowujemy kompleksowy pakiet pomocy NATO dla Ukrainy. (…) Pomoc Ukrainie w poprawie interoperacyjności z NATO, przejściu (ze sprzętu – PAP) z czasów sowieckich do nowoczesnego sprzętu NATO oraz dalszym wzmacnianiu instytucji bezpieczeństwa” – mówił.

Jak tłumaczył, ministrowie dyskutowali w czwartek także o tym, jak wzmocnić grupy bojowe we wschodniej części Sojuszu. Chodzi o „więcej obrony powietrznej, morskiej i cybernetycznej, a także rozmieszczenie zapasów sprzętu i broni” – tłumaczył.

Leave a Reply