Spółki technologiczne notują mocne spadki na Wall Street

Sesja na Wall Street przyniosła spadki, szczególnie dotkliwe w przypadku indeksu Nasdaq, który stracił na koniec dnia 3 proc. Ze spółek najmocniej zniżkowały firmy technologiczne, bo rosną rentowności amerykańskich obligacji skarbowych, co podnosi ich koszty finansowania.

Sesja na Wall Street przyniosła spadki, szczególnie dotkliwe w przypadku indeksu Nasdaq, który stracił na koniec dnia 3 proc. Ze spółek najmocniej zniżkowały firmy technologiczne, bo rosną rentowności amerykańskich obligacji skarbowych, co podnosi ich koszty finansowania.

Dow Jones Industrial na zamknięciu zniżkował 153 punkty, czyli 0,46 proc., do 32.862,30 pkt.

S&P 500 na koniec dnia spadł 1,48 proc., do 3.915,46 pkt.

Nasdaq Composite stracił 3,02 proc. i zamknął sesję na poziomie 13.116,17 pkt.

„Ryzyko zbyt szybkiego wzrostu stóp pozostaje głównym zmartwieniem na rynku. Presja zakupowa nie była równomierna w ciągu ostatnich kilku tygodni, ponieważ akcje zależne od wzrostu gospodarczego pozostają w tyle ze względu na przeciwności związane z wyższymi stopami procentowymi” – powiedział Craig Johnson, techniczny strateg rynkowy w Piper Sandler.

W środę Fed utrzymał główną stopę procentową w USA w przedziale 0-0,25 proc. Prezes Fedu Jerome Powell podczas wideokonferencji po posiedzeniu Rezerwy Federalnej ocenił, że większość członków FOMC nie wskazuje na wzrost stóp proc. w USA do 2023 roku.

„Kluczowym przesłaniem płynącym ze środowego posiedzenia Fed jest to, że FOMC spodziewa się wyjątkowo akomodacyjnej polityki przez bardzo długi czas, nawet przy poprawie perspektyw gospodarczych. FOMC podziela pogląd rynku, że wzrost PKB i inflacja prawdopodobnie odbiją wraz ze wzrostem aktywności gospodarczej w 2021 r., ale nie uważa tego wzrostu za trwały” – napisał Eric Winograd, starszy ekonomista w AB.

„Nie wiem, co Fed może zrobić, aby powstrzymać wzrost rentowności obligacji, który jest oparty na mocnych fundamentach. Rynek skarbowy USA jest liderem na świecie i każdy rynek obligacji reaguje na zmiany na nim” – powiedział Rob Robis, główny strateg globalny BCA w zakresie instrumentów dłużnych.

Rentowność 10-letnich UST rosła w ciągu dnia 11 pb do 1,75 proc. Dochodowość 30-letnich obligacji amerykańskich szła w górę o 6 pb do 2,50 proc. Rentowności w USA są na najwyższym poziomie od 14 miesięcy.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi 157 pb. Natomiast spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie 172 pb.

Ze spółek w czwartek mocno spadały Apple, Microsoft i Alphabet. Tesla traciła ponad 5 proc.

Dzięki utrzymującym się nadzieją na szybszy niż zakłada obecnie Fed wzrost stóp procentowych lepiej od rynku zachowywał się sektor bankowy, który może poprawić rentowność w przypadku gdyby rzeczywiście stopy proc. wzrosły.

JPMorgan zyskał podczas czwartkowej sesji 2 proc., Goldman Sachs podrożał 1,9 proc., Citizen Financial poszedł w górę 4 proc., a Zions Bancorp prawie 4 proc.

Signet Jewelers rósł 9 proc. Kwartalny zysk na akcję wyniósł 4,15 USD vs konsensus rynkowy w wysokości 3,54 USD.

Akcje Dollar General szły w dół o 5 proc. po tym, jak spółka podała, że kwartalny zysk na akcję wyniósł 2,62 USD wobec oczekiwanych 2,72 USD.

Notowania Accenture rosły o 1 proc., a kwartalny zysk na akcję spółki wyniósł 2,23 USD wobec oczekiwanych 1,90 USD.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wyniosła 770 tys. Ekonomiści spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 700 tys. wobec 725 tys. poprzednio, po korekcie z 712 tys.

Liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku wyniosła zaś 4,124 mln w tygodniu, który skończył się 6 marca. Analitycy oczekiwali 4,070 mln wobec notowanych poprzednio 4,142 mln, po korekcie z 4,144 mln.

Leave a Reply