Sondaż dla wPolityce.pl: Krytyczne zdanie o Jaruzelskim ma tylko 43 procent Polaków, pozytywne aż 26 procent

Krytyczne zdanie o Jaruzelskim ma 43 proc. Polaków, pozytywne 26 proc. - to wynik badania opublikowanego w sobotę na portalu w Polityce.pl. z okazji 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.

Sondaż dla wPolityce.pl: Krytyczne zdanie o Jaruzelskim ma tylko 43 procent Polaków, pozytywne aż 26 procent

Krytyczne zdanie o Jaruzelskim ma 43 proc. Polaków, pozytywne 26 proc. – to wynik badania opublikowanego w sobotę na portalu w Polityce.pl. z okazji 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.

Jak poinformował portal, badanie pracowni Social Changes, zrealizowane na zlecenie portalu wPolityce.pl wskazuje, że człowiek, który za pomocą stanu wojennego zdławił „Solidarność”, nie cieszy się uznaniem Polaków.

Respondenci odpowiadali na pytanie: w jaki sposób ocenia Pani/Pan postać gen. Wojciech Jaruzelskiego?

Portal podał, że na tak zadane pytanie zaledwie 6 proc. odpowiedziało, że ocenia Jaruzelskiego „zdecydowanie pozytywnie”; 20 proc. ocenia autora stanu wojennego „raczej pozytywnie”. W sumie daje to 26 proc. ocen pozytywnych.

Krytyczne zdanie o Jaruzelskim ma w sumie 43 proc. badanych, z czego 21 proc. wybrało odpowiedź „zdecydowanie negatywnie”, a 22 proc. „raczej negatywnie”. ” 31 proc. badanych wybrało odpowiedź „trudno powiedzieć” – czytamy.

Z badania wynika, że najbardziej krytyczni wobec Jaruzelskiego są wyborcy Zjednoczonej Prawicy; wśród wyborców Koalicji Obywatelskiej oraz Polski 2050 wskaźniki są nieco wyższe, ale i tak krytyków Jaruzelskiego jest więcej niż jego zwolenników.

Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na panelu internetowym. Badanie zostało przeprowadzone na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków N=1073 osób w dniach od 3 do 6 grudnia 2021 roku.

Leave a Reply