Służby zlikwidowały kanał przemytu broni i narkotyków do Szwecji. Policja publikuje nagranie [VIDEO]

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji wspólnie z Prokuraturą Krajową i szwedzkimi służbami zlikwidowali kanał przemytu broni i narkotyków do Szwecji. Do sprawy zatrzymano siedem osób oraz zabezpieczono 10 sztuk broni z amunicją.

Służby zlikwidowały kanał przemytu broni i narkotyków do Szwecji. Policja publikuje nagranie [VIDEO]

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji wspólnie z Prokuraturą Krajową i szwedzkimi służbami zlikwidowali kanał przemytu broni i narkotyków do Szwecji. Do sprawy zatrzymano siedem osób oraz zabezpieczono 10 sztuk broni z amunicją.

Rzeczniczka Centralnego Biura Śledczego Policji podinsp. Iwona Jurkiewicz poinformowała, że sprawa miała swój początek w październiku minionego roku, kiedy służby szwedzkie przejęły transport 10 glocków z amunicją i magazynkami. „Sprawą zainteresowali się policjanci z Zarządu w Rzeszowie Centralnego Biura Śledczego Policji. Ci funkcjonariusze przez wiele miesięcy dokładnie ustalali kolejne wątki w sprawie, zbierając wciąż nowe informacje” – wyjaśniła rzeczniczka CBŚP.

Według ustaleń śledczych z Polski do Szwecji miał biec kanał przerzutowy broni palnej i narkotyków. „Wszystko wskazywało na to, że kanał został zorganizowany przez obywateli Polski działających w zorganizowanej, międzynarodowej grupie przestępczej, której członkowie zajmowali się przemytem broni palnej i amunicji oraz wewnątrzwspólnotowym obrotem środkami odurzającymi” – zaznaczyła policjantka. Próby przemytu odbywały się pod pozorem importu i eksportu legalnych towarów, np. części samochodowych.

„W międzyczasie okazało się, że grupa przygotowywała kolejny przemyt, tym razem środków odurzających”

Z uwagi na międzynarodowy charakter sprawy funkcjonariusze prowadzili stałą współpracę z organami ścigania w Szwecji, przy wsparciu oficera łącznikowego na kraje skandynawskie. „W międzyczasie okazało się, że grupa przygotowywała kolejny przemyt, tym razem środków odurzających. Policjanci CBŚP udaremnili przerzut 2 kg klofedronu (3CMC), zabezpieczając narkotyk jako materiał dowodowy w sprawie. Wartość tego narkotyku oszacowano na około 80 tys. złotych” – podała podinsp. Jurkiewicz.

„W połowie stycznia 2022 roku, policjanci CBŚP udaremnili kolejny przemyt, przejmując 3 jednostki broni maszynowej, 140 szt. amunicji, tłumik i magazynki. Nielegalny towar miał przepłynąć Morze Bałtyckie ukryty w silniku samochodowym, specjalnie przygotowanym do przemytu, czyli z usuniętymi wewnętrznymi elementami konstrukcyjnymi” – przekazała.

Rzeczniczka podkreśliła, że do największego uderzenia w grupę doszło w minioną środę, kiedy zatrzymano 7 osób. „Policjanci CBŚP z Rzeszowa, przy wsparciu kolegów z Zespołów Specjalnych CBŚP z Krakowa, z Rzeszowa i z Poznania zatrzymali 4 osoby i przeszukali ich miejsca zamieszkania” – powiedziała.

„Na terenie województwa śląskiego i wielkopolskiego zabezpieczono łącznie 70 szt. różnego rodzaju amunicji, 2 magazynki, amfetaminę, marihuanę, MDMA oraz stację radiową mogącą służyć do nasłuchu policyjnych częstotliwości. Na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczono samochód oraz 17 tys. zł w gotówce” – podkreśliła.

„Prokurator przedstawił czterem zatrzymanym osobom zarzuty dotyczące m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym”

„Równocześnie w Szwecji, tamtejsze służby przeprowadziły działania, zatrzymując 3 osoby (2 obywateli Polski i Szwedkę), które miały odebrać przesyłkę z nielegalnym towarem” – dodała podinspektor.

Cztery osoby zatrzymane w Polsce zostały doprowadzone do Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie. „Prokurator przedstawił czterem zatrzymanym osobom zarzuty dotyczące m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym, posiadania bez wymaganego zezwolenia broni palnej oraz wewnątrzwspólnotowego obrotu środkami odurzającymi” – podał Dział Prasowy PK.

„Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania na wniosek prokuratora wobec wszystkich podejrzanych zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania” – zaznaczyła PK.

Na poczet przyszłych kar zabezpieczono samochód oraz 17 tysięcy złotych w gotówce. Za zarzucane czyny podejrzanym może grozić do 12 lat więzienia.

Leave a Reply