Słowacja: Kościół krytykuje decyzje rządu. „Władza ograniczyła wolność religijną”

„Władza wykonawcza w kraju w niewłaściwy sposób ograniczyła wolność religijną” – stwierdził przewodniczący Konferencji Biskupów Słowacji, abp Stanislav Zvolenský. Metropolita bratysławski skierował list do ministra finansów oraz tymczasowo kierującego ministerstwem zdrowia, Eduarda Hegera.

„Władza wykonawcza w kraju w niewłaściwy sposób ograniczyła wolność religijną” – stwierdził przewodniczący Konferencji Biskupów Słowacji, abp Stanislav Zvolenský. Metropolita bratysławski skierował list do ministra finansów oraz tymczasowo kierującego ministerstwem zdrowia, Eduarda Hegera.

Przewodniczący episkopatu podkreślił, że od chwili wybuchu pandemii koronawirusa, Kościół czyni wszystko, co w jego mocy, aby pomóc państwu w walce z pandemią. Niestety jednak jego dotychczasowe prośby o najbardziej podstawową przestrzeń dla posługi duchowej nie przyniosły rezultatu. Ze względu na problemy polityczne nie doszło także do osobistego spotkania z premierem. „Władza wykonawcza w kraju w niewłaściwy sposób ograniczyła wolność religijną” – stwierdził abp Zvolenský, odnosząc się do zamknięcia kościołów dla wiernych.

Metropolita bratysławski zaznaczył, że Kościół powstrzymywał się dotychczas od krytyki władz, chcąc uniknąć demobilizacji energii społecznej, potrzebnej w walce z pandemią. Nie sposób jednak dalej milczeć w obliczu ignorowania podstawowych żądań Kościoła i ludzi wierzących. Wskazał na paradoks, kiedy nikomu nie przeszkadza, że ludzie stoją obok siebie w środkach transportu, sklepach, aptekach, liniach produkcyjnych czy kolejkach do badań, ale przez szereg miesięcy nie mogą legalnie przybywać do kościoła.

W imieniu episkopatu stwierdził: „zdecydowanie nie zgadzamy się z nadmierną ingerencją państwa w życie religijne w kraju i jesteśmy przekonani, że istnieje nieproporcjonalne ograniczenie wolności religijnej, którą należy – w odpowiednim zakresie – uszanować nawet w stanie wyjątkowym”.

Abp Zvolenský wskazał na konkretne przykłady zaangażowania instytucji kościelnych w walkę z pandemią i stwierdził: „odmowa zagwarantowania choćby indywidualnej opieki duszpasterskiej – i przynajmniej minimalnej możliwości kultu publicznego, wyznaczonej przez precyzyjne reguły, jest dla nas wielkim rozczarowaniem”.

Hierarcha przypomniał, że taką szansę dano wiernym w krajach sąsiednich, a w kilku krajach sądy uznały już ingerencję państwa w wolność wyznania za nielegalną lub nieproporcjonalną. „Choć z naszej strony nie podjęliśmy takich kroków prawnych, wzywamy rząd do należytego poszanowania wolności religijnej i uwzględnienia duchowych potrzeb mieszkańców” – napisał przewodniczący Konferencji Biskupów Słowacji.

W Polsce rząd wciąż nie zdecydował się na zamknięcie kościołów, ale znacząco ograniczył liczbę wiernych przebywających na Mszy świętej. Limity wiernych, wszechobecne maseczki i płyny do dezynfekcji. Niestety tak właśnie będą wyglądały najbliższe Święta Wielkanocne w Polsce. Dlatego też powstała inicjatywa MyChcemyBoga.pl, której autorzy apelują do premiera o zniesienie restrykcji dla katolików. Aby podpisać petycję, wystarczy kliknąć tutaj.

Leave a Reply