Ślady niedźwiedzia na granicy polsko-słowackiej

Funkcjonariusze Karpackiego Oddziału Straży Granicznej odkryli tropy niedźwiedzia przekraczającego granicę polsko–słowacką na Podhalu. Tropy niedźwiedzia wędrującego leśnym traktem odbite na śniegu pogranicznicy sfotografowali i umieścili na swoim profilu społecznościowym.

“Mamy ślady nielegalnej migracji ze Słowacji. Odkryli je na Podhalu funkcjonariusze z Karpackiego OSG. Z racji tego, że przybysz jest duży – nawet ponad 300 kg i zapewne szuka pożywienia, mówimy tylko Straż Graniczna wita i życzy miłego pobytu w Polsce” – napisali we wtorek żartobliwie funkcjonariusze SG.

Migracje są typowe dla niedźwiedzi

Niedźwiedzie potrafią bez problemu pokonywać odległe trasy. Niezwykłym wyczynem wykazał się niedźwiedź nazwany Iwo, który w 2015 r. w czasie swej ponad trzytygodniowej wędrówki pokonał niemal 400 km z Tatr na Węgry i z powrotem przez Słowację dotarł w Bieszczady. Wędrówka Iwa była obserwowana przez przyrodników z Tatrzańskiego Parku Narodowego dzięki obroży telemetrycznej.

Uniopoślica Sylwia Spurek wykpiona przez Władysława Kosiniaka-Kamysza

Niedźwiedzie brunatne są największymi ssakami zamieszkującymi Tatry. Żywią się przeważnie pokarmem roślinnym – leśnymi owocami, grzybami, pędami ziół i krzewów oraz padliną. Kiedy zgromadzą odpowiednie zasoby tłuszczu, tworzą sobie tzw. gawrę, w której przesypiają zwykle od listopada do marca.

Co dwa lata w gawrze samica niedźwiedzia rodzi od 1 do 3 młodych, które przez półtora roku pozostają pod opieką matki. Dorosłe osobniki ważą ok. 300 kg i żyją do 50 lat. W Polsce niedźwiedzie objęte są ścisłą ochroną, a ich główną ostoją są Bieszczady.

Zimowa inwentaryzacja białowieskich żubrów – doliczono się 715 osobników

Leave a Reply