Silne wstrząsy tektoniczne na południu Iranu. Są ofiary śmiertelne

Seria trzęsień ziemi wystąpiła w piątek wieczorem i w sobotę nad ranem w południowym Iranie - poinformowało Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne (EMSC). Według irańskich mediów co najmniej 5 osób poniosło śmierć.

Fot. ALI HAIDER PAP/EPA
Fot. ALI HAIDER PAP/EPA

Seria trzęsień ziemi wystąpiła w piątek wieczorem i w sobotę nad ranem w południowym Iranie – poinformowało Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne (EMSC). Według irańskich mediów co najmniej 5 osób poniosło śmierć.

Według oficjalnej agencji IRNA po wstrząsie o magnitudzie 6,3 nastąpiły dwa o magnitudzie 6,1. Wioska Sayeh Khosh, na wybrzeżu Zatoki Perskiej legła w gruzach.

Później wystąpiło co najmniej 12 wstrząsów wtórnych.

„Pięć osób zginęło a 12 przewieziono do szpitala” – powiedział państwowej telewizji Mehrdad Hassanzadeh, szef służb ratunkowych w prowincji Hormozgan. „Trwa akcja ratunkowa, dostarczamy namioty, które posłużą jako tymczasowe schronienie” – dodał.

Iran położony jest na terenie o wysokiej aktywności sejsmicznej. W ciągu ostatnich lat wystąpiło tam wiele niszczycielskich trzęsień ziemi. W 2003 r. w trzęsieniu o magnitudzie 6,6, w prowincji Kerman zginęło 31 tys. osób. Zniszczone zostało wówczas starożytne miasto Bam.

Leave a Reply