Sekretarz stanu USA: rozważymy zniesienie sankcji, jeśli przyczyni się to do zakończenia wojny

Stany Zjednoczone rozważą zniesienie wprowadzonych przeciwko Rosji sankcji, jeśli pomoże to w zakończeniu wojny i utrzymaniu suwerenności Ukrainy - powiedział w niedzielę sekretarz stanu USA Antony Blinken w wywiadzie dla telewizji NBC.

Sekretarz Stanu USA Antony Blinken Fot. MARTIAL TREZZINI /PAP/EPA
Sekretarz Stanu USA Antony Blinken Fot. MARTIAL TREZZINI /PAP/EPA

Stany Zjednoczone rozważą zniesienie wprowadzonych przeciwko Rosji sankcji, jeśli pomoże to w zakończeniu wojny i utrzymaniu suwerenności Ukrainy – powiedział w niedzielę sekretarz stanu USA Antony Blinken w wywiadzie dla telewizji NBC.

Blinken odpowiedział w ten sposób na pytanie, czy zniesienie sankcji na Rosję może być częścią negocjacji między Rosją i Ukrainą. Jak zasugerował, państwa, które nałożyły sankcje, będą kierować się tym, czego chce Kijów.

„I jeśli (Ukraina) zdecyduje, że może zakończyć tę wojnę, śmierć i zniszczenie, zapewnić sobie dalszą niepodległość i suwerenność, a będzie to wymagać zniesienia sankcji, to oczywiście to rozważymy” –powiedział Blinken. Jak dodał, celem sankcji jest zmiana zachowania Rosji, a nie utrzymanie retorsji na stałe.

Wcześniej w wywiadzie dla CNN Blinken zastrzegł jednak, że USA w tej chwili skupiają się na kolejnym poszerzaniu i zacieśnieniu sankcji.

Odnosząc się do efektu dotychczasowych restrykcji w świetle umacniania się kursu rubla, szef amerykańskiej dyplomacji ocenił, że jest to efekt sztucznego podtrzymywania kursu i w długim terminie jest to nie do utrzymania. Podkreślił, że według prognoz ekonomistów Rosja zaliczy w tym roku 10-proc. spadek PKB, podczas gdy większość gospodarek będzie cieszyć się wzrostem, wychodząc z kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa.

Blinken dla CNN: na Ukrainie będzie ponad 10 systemów przeciwpancernych na jeden rosyjski czołg

„Na jeden rosyjski czołg na Ukrainie 'przypada lub wkrótce będzie przypadać’ ponad 10 systemów przeciwpancernych” – zapewnił sekretarz stanu USA Antony Blinken w opublikowanym w niedzielę wywiadzie dla stacji CNN.

Blinken odmówił potwierdzenia doniesień, że Stany Zjednoczone organizują transfery czołgów produkcji sowieckiej na Ukrainę. Dodał jednak, że USA i kraje NATO pomagają Ukrainie w zdobyciu potrzebnej broni, w tym systemów przeciwpancernych.

Sekretarz stanu USA weźmie udział w spotkaniu ministrów spraw zagranicznych NATO w dniach 5-7 kwietnia w Brukseli, na którym będzie omawiane wsparcie Sojuszu Północnoatlantyckiego dla Ukrainy – poinformował rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price, cytowany przez agencję Reutera.

Członkowie Sojuszu mają także rozważyć „podjęcie wspólnych wysiłków w celu pociągnięcia prezydenta (Rosji Władimira) Putina do odpowiedzialności oraz działać na rzecz szybkiego zakończenia jego bezsensownej i destrukcyjnej wojny przeciwko Ukrainie” – powiedział Price.

Leave a Reply