Sekretarz stanu USA podziękował za polskie przywództwo na wschodniej flance NATO

Sekretarz stanu USA Antony Blinken złożył podziękowania szefowi MSZ Zbigniewowi Rauowi za polskie przywództwo na wschodniej flance NATO - oznajmił w piątek Departament Stanu w komunikacie z rozmowy ministrów. Blinken miał docenić też decyzję prezydenta Dudy ws. Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Sekretarz stanu USA podziękował za polskie przywództwo na wschodniej flance NATO

Sekretarz stanu USA Antony Blinken złożył podziękowania szefowi MSZ Zbigniewowi Rauowi za polskie przywództwo na wschodniej flance NATO – oznajmił w piątek Departament Stanu w komunikacie z rozmowy ministrów. Blinken miał docenić też decyzję prezydenta Dudy ws. Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Jak podał w oświadczeniu rzecznik resortu Ned Price, rozmowa dyplomatów dotyczyła obrony zbiorowej i wspólnego zaangażowania na rzecz suwerenności Ukrainy w obliczu „niesprowokowanej koncentracji sił” Rosji.

„Sekretarz (Blinken) podkreślił wagę dwustronnych relacji i podziękował Polsce za przywództwo na wschodniej flance NATO i w roli przewodniczącego OBWE w 2022 r.” – oznajmił Price, dodając że poruszono też tematy gospodarcze, dywersyfikacji energii i zielonej transformacji oraz wspólnych demokratycznych wartości.

W komunikacie Departamentu Stanu po rozmowie z Rauem napisano również, że Blinken pozytywnie przyjął działania prezydenta Andrzeja Dudy, by rozwiązać Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego.

„Ten ruch pokazuje jego przywództwo i zobowiązanie do praworządności w Polsce i relacji Polski w UE” – napisał Price.

Komentując wizytę Raua, wicerzeczniczka ministerstwa Jalina Porter podkreśliła podczas telefonicznej konferencji prasowej, że wraz z czwartkową wizytą słowackich ministrów dyplomacji i obrony – podczas której podpisano umowę o współpracy wojskowej Słowacji z USA – pokazują one zaangażowanie USA na rzecz wzmacniania wschodniej flanki NATO. Porter odmówiła jednak komentarza na temat ewentualnych dodatkowych sił USA do regionu.

Szef polskiego MSZ Zbigniew Rau stwierdził po spotkaniu z Blinkenem, że „nic nie wskazuje” na to, by ogłoszone rozmieszczenie dodatkowych 3 tys. żołnierzy USA w Polsce, Rumunii i Niemczech było końcem podobnych działań.

„Cała strategia Paktu Północnoatlantyckiego sprowadza się do tego, by odstraszanie i obrona miały charakter symetryczny, inaczej nie miałoby to sensu” – dodał Rau.

Leave a Reply