Sąd Najwyższy Izraela: osoby nielojalne wobec państwa można pozbawić obywatelstwa

Sąd Najwyższy Izraela zdecydował w czwartek, że osoby odpowiedzialne za "czyny nielojalne" wobec państwa, jak terroryzm, szpiegostwo lub zdrada, można pozbawić obywatelstwa, nawet jeśli oznacza to, że ludzie ci staną się bezpaństwowcami.

Flagi Izraela, Fot. PAP/EPA/ABIR SULTAN
Flagi Izraela, Fot. PAP/EPA/ABIR SULTAN

Sąd Najwyższy Izraela zdecydował w czwartek, że osoby odpowiedzialne za „czyny nielojalne” wobec państwa, jak terroryzm, szpiegostwo lub zdrada, można pozbawić obywatelstwa, nawet jeśli oznacza to, że ludzie ci staną się bezpaństwowcami.

Decyzja została podjęta po rozpatrzeniu apelacji dwóch Palestyńczyków będących obywatelami Izraela, którzy otrzymali długie wyroki więzienia za ataki na Izraelczyków, jednak władze postanowiły ponadto pozbawić ich obywatelstwa.

SN wydał czwartkowe orzeczenie opierając się na ustawie z 2008 roku dającej władzom możliwość odebrania obywatelstwa osobom, które „zawiodły zaufanie” państwa.

Izraelskie Stowarzyszenie na rzecz Praw Człowieka i organizacja Centrum na rzecz Praw Arabskiej Mniejszości w Izraelu (Adalah) we wspólnym komunikacie potępiły decyzję SN, uznając ją za „dyskryminującą”. Wyrok będzie najprawdopodobniej „wykorzystywany tylko przeciw palestyńskim obywatelom Izraela” – głosi oświadczenie.

Leave a Reply