Rzecznik Episkopatu: Zaduszki to dzień intensywnej modlitwy za dusze zmarłych

Nie poprzestawajmy na sprzątaniu i dekorowaniu grobów, ale ofiarujmy naszym bliskim zmarłym modlitwę - zaapelował rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ z okazji Dnia Zadusznego. Zaapelował jednocześnie o przestrzeganie norm i zasad sanitarnych.

Rzecznik Episkopatu: Zaduszki to dzień intensywnej modlitwy za dusze zmarłych

Nie poprzestawajmy na sprzątaniu i dekorowaniu grobów, ale ofiarujmy naszym bliskim zmarłym modlitwę – zaapelował rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ z okazji Dnia Zadusznego. Zaapelował jednocześnie o przestrzeganie norm i zasad sanitarnych.

W Kościele katolickim 2 listopada to dzień wspominania wiernych, którzy zmarli. „W Dzień Zaduszny Kościół wspomina wszystkich wierzących, którzy poprzedzili nas w pielgrzymce wiary i teraz przebywają w czyśćcu” – powiedział rzecznik Episkopatu w komunikacie.

Wskazał, że jest to także dzień intensywnej modlitwy za ich dusze. „Właśnie tego najbardziej od nas potrzebują. Temu służą również procesje żałobne odprawiane w kościołach i na cmentarzach” – wyjaśnił.

Ks. Gęsiak przypomniał, że w tym roku, decyzją Penitencjarii Apostolskiej, będzie można uzyskać odpust zupełny za wiernych zmarłych przez cały listopad, a nie tylko w Oktawie Uroczystości Wszystkich Świętych. Odpust zupełny pod zwykłymi warunkami można uzyskać nawiedzając 1 listopada od południa oraz 2 listopada kościół lub kaplicę publiczną i odmawiając „Ojcze Nasz” i „Wierzę w Boga”.

„W tym roku, w związku z trwającą pandemią Covid-19, może on być przeniesiony na inny dzień listopada, dowolnie wybrany przez poszczególnych wiernych. Ponadto, wypełniając określone warunki, można uzyskać odpust zupełny za pobożne nawiedzenie cmentarza, kościoła lub kaplicy przez cały listopad. Odpust zupełny możemy uzyskać raz dziennie i ofiarować go za osobę zmarłą” – powiedział rzecznik Episkopatu.

Przypomniał, że nadal trwa pandemia i wciąż obowiązują obostrzenia sanitarne.

„Nie zapominajmy, że także tegoroczny Dzień Zaduszny przychodzi nam przeżywać w sytuacji pandemicznej. Dlatego pamiętajmy o przestrzeganiu norm i zasad sanitarnych, takich jak noszenie maseczek w przestrzeniach zamkniętych, o co również prosił przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w Apelu w kontekście zbliżającej się uroczystości Wszystkich Świętych” – zaapelował ks. Gęsiak.

Leave a Reply