Rzecznik dowództwa WOT: będziemy pracować na Odrze tak długo, jak będzie trzeba

W punkcie kulminacyjnym do pracy przy usuwaniu martwych ryb z Odry zaangażowanych było ok. 230 terytorialsów - powiedział kpt. Witold Sura z Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej. Zadeklarował, że żołnierze WOT będą pomagać w oczyszczaniu Odry tak długo, jak będzie potrzeba.

Żołnierze WOT podczas prac nad Odrą, Fot. Terytorialsi/Twitter
Żołnierze WOT podczas prac nad Odrą, Fot. Terytorialsi/Twitter

W punkcie kulminacyjnym do pracy przy usuwaniu martwych ryb z Odry zaangażowanych było ok. 230 terytorialsów – powiedział kpt. Witold Sura z Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej. Zadeklarował, że żołnierze WOT będą pomagać w oczyszczaniu Odry tak długo, jak będzie potrzeba.

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej zostali skierowani do pomocy przy oczyszczaniu Odry na wniosek wojewodów. „Wspieramy w tym działaniu administrację publiczną i Państwową Straż Pożarną” – zapewnił rzecznik Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej kpt. Witold Sura.

12 sierpnia działania na Odrze podjęli pierwsi terytorialsi

„Wówczas 12 Wielkopolska Brygada OT skierowała swoich żołnierzy do działań w okolice Słubic w woj. lubuskim” – powiedział kpt Sura. Dzień później, 13 sierpnia, do pracy przystąpili kolejni terytorialsi. „Żołnierze z 14 Zachodniopomorskiej Brygady OT i 16 Dolnośląskiej Brygady OT, którzy rozpoczęli oczyszczanie rzeki w Szczecinie i w Widuchowej k. Szczecina oraz w woj. dolnośląskim – Jezioro Bajkał w Kamieńcu, jak również odcinek we Wrocławiu i w Głogowie” – dodał kpt. Sura. „W punkcie kulminacyjnym do pracy przy usuwaniu śniętych ryb z Odry zaangażowanych było około 230 terytorialsów” – poinformował.

Żołnierzy WOT cały czas wspierają wojska operacyjne. „W woj. zachodniopomorskim pomagają nam żołnierze 5 Pułku Inżynieryjnego, z kolei na terenie woj. lubuskiego – 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej” – dodał kpt. Sura.

Wyjaśnił, że praca żołnierzy przy oczyszczaniu Odry polega głównie na usuwaniu śniętych ryb – zarówno z rzeki, jak i z lądu. Terytorialsi pracują każdego dnia, również w weekendy, od wczesnych godzin porannych aż do wieczora.

W pracy wykorzystują własny sprzęt i łodzie, ale korzystają również z zasobów PSP. „Jesteśmy wyposażeni w środki ochrony indywidualnej, mamy rękawice, kombinezony, wodery” – wyliczył rzecznik WOT. Dodał, że żołnierze doposażeni zostali również w maseczki.

„Na niektórych odcinkach Odry ryb jest coraz mniej”

Kpt. Sura podkreślił, że praca zmierza w dobrym kierunku. Wskazał, że na niektórych odcinkach Odry można już zaobserwować, że ryb jest coraz mniej i oczyszczanie rzeki powoli dobiega końca. „W piątek w woj. lubuskim nasi żołnierze cały czas byli w gotowości, ale przerwali swoje działania, ponieważ śniętych ryb było już mało” – zaznaczył. „Również w woj. dolnośląskim i zachodniopomorskim nasze działania opierają się już głównie na monitorowaniu obrzeży Odry” – powiedział rzecznik WOT.

Zadeklarował jednak gotowość terytorialsów do dalszej pomocy przy oczyszczaniu rzeki. „Będziemy pracować na Odrze tak długo, jak będzie trzeba i zakończymy swoje działania wtedy, kiedy zrobimy robotę do końca. A jeżeli zajdzie potrzeba pozostać tam dłużej, to jesteśmy w gotowości” – zapewnił rzecznik WOT.

Leave a Reply