Rzeczniczka rosyjskiego MSZ: na liście „krajów nieprzyjaznych” są USA

Na liście "krajów nieprzyjaznych" Rosji są Stany Zjednoczone; lista takich krajów jest tworzona przez władze rosyjskie - powiedziała w niedzielę rzeczniczka MSZ w Moskwie Maria Zacharowa. Ambasady krajów "nieprzyjaznych" nie będą mogły zatrudniać Rosjan.

Na liście „krajów nieprzyjaznych” Rosji są Stany Zjednoczone; lista takich krajów jest tworzona przez władze rosyjskie – powiedziała w niedzielę rzeczniczka MSZ w Moskwie Maria Zacharowa. Ambasady krajów „nieprzyjaznych” nie będą mogły zatrudniać Rosjan.

Zacharowa, która wypowiadała się na temat listy „krajów nieprzyjaznych” w telewizji Rossija 24, oświadczyła, że „cała ta historia rozpoczęła się od kolejnej odsłony nieprzyjaznych działań USA”. Dodała następnie: „jak mogę potwierdzić, na liście figurują USA”.

23 kwietnia Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret o odpowiedzi Rosji na „nieprzyjazne działania innych państw”, który ogranicza możliwość zatrudniania przez ambasady i konsulaty takich krajów obywateli Rosji. Putin polecił, by listę „nieprzyjaznych” krajów określił rząd Rosji.

MSZ: Trzech pracowników Ambasady Rosji uznano za personae non gratae

Tłem dla tej decyzji jest skandal dyplomatyczny pomiędzy Rosją i Czechami, które wydaliły 18 dyplomatów rosyjskich, na co Moskwa odpowiedziała zminimalizowaniem personelu ambasady czeskiej w Pradze. Zacharowa informowała wcześniej, że Rosja zabroniła Czechom zatrudniania obywateli Rosji w ambasadach tych państw w Moskwie. Analogiczny zakaz otrzymały Stany Zjednoczone.

Leave a Reply