Rząd ogłosił nowe obostrzenia. Możliwy stan nadzwyczajny?

Polska znajduje się w najtrudniejszym momencie pandemii od 13 miesięcy. Musimy sobie to bardzo otwarcie powiedzieć i przyznać – powiedział premier Mateusz Morawiecki ogłaszając kolejne obostrzenia odbierające Polakom resztki wolności.

Polska znajduje się w najtrudniejszym momencie pandemii od 13 miesięcy. Musimy sobie to bardzo otwarcie powiedzieć i przyznać – powiedział premier Mateusz Morawiecki ogłaszając kolejne obostrzenia odbierające Polakom resztki wolności.

Jak dodał, napór III fali koronawirusa jest bardzo silny. Zarejestrowano najwyższą liczbę zakażeń – ponad 34 tys. osób zachorowało. Zajętych jest ponad 70 proc. łóżek i ponad 70 proc. łóżek respiratorowych.

Premier podkreślał, że obecna sytuacja epidemiczna „nie pozostawia nam za wiele marginesu swobody”. „Wszystkie, nawet trudne decyzje, są na ten moment jak najbardziej konieczne, po to, żeby opanować tę falę, żeby za dwa, trzy tygodnie było widać wyraźnie, że jesteśmy w innym, lepszym trendzie” – przekonywał Morawiecki. Jak dodał, gdyby się to nie udało, sytuacja w Polsce mogłaby przypominać tę, z którą miały do czynienia w zeszłym roku niektóre kraje zachodu, gdzie dla chorych zabrakło miejsc w szpitalach.

Szef rządu nie wykluczył, że jeśli mimo zaostrzonego reżimu nie dojdzie do poprawy sytuacji epidemicznej i trzecia fala nie zostanie zatrzymana, niewykluczone może okazać się wprowadzenie w Polsce stanu nadzwyczajnego.

Trzecia fala dużo gorsza od drugiej

Konieczność zaostrzenia rygorów tłumaczył minister zdrowia Adam Niedzielski.

„Jesteśmy w sytuacji kryzysowej, w sytuacji ciężkiej i nie możemy sobie już pozwolić na myślenie logiką co można otworzyć, którą jeszcze myśleliśmy od połowy stycznia i staraliśmy się takie kroki wykonywać” – powiedział. Jak dodał konieczne jest zapewnienie odpowiedniej bazy łóżkowej dla pacjentów covidowych.

„W tej chwili mamy 36 tys. 231 łóżek dla pacjentów z COVID-19; zwiększyliśmy bazę o 6 tys. łóżek od 15 marca ” – mówił szef resortu zdrowia.

Podkreślił, że podobne działania dotyczą respiratorów. Zaznaczył jednak, że coraz więcej pacjentów, w tym młodszych, trafia w ciężkich stanach do szpitali.

„Porównując trzecią falę z falą drugą widzimy, że jest ona bardziej dolegliwa zarówno na poziomie hospitalizacji, jak i na poziomie wykorzystania łóżek respiratorowych” – dodał Niedzielski.

Leave a Reply