Rząd Jamajki chce miliardów odszkodowań od Wielkiej Brytanii za niewolnictwo!

Rząd Jamajki ma zażądać miliardów funtów reparacji za handel niewolnikami. Wniosek od prokuratora generalnego kraju zostanie wysłany bezpośrednio do królowej Elżbiety II.

Rząd Jamajki chce miliardów odszkodowań od Wielkiej Brytanii za niewolnictwo

Rząd Jamajki ma zażądać miliardów funtów reparacji za handel niewolnikami. Wniosek od prokuratora generalnego kraju zostanie wysłany bezpośrednio do królowej Elżbiety II.

Wniosek Jamajki opiera się na prywatnym akcie oskarżenia jamajskiego prawnika Mike’a Henry’ego, który twierdzi, że rząd Wielkiej Brytanii jest winien około 7,6 miliarda funtów (10,5 miliarda dolarów).

Jak obliczył, kwota ta jest mniej więcej równoważna tej wypłaconej brytyjskim właścicielom niewolników prawie 200 lat temu.

Holendrzy mają dosyć przepraszania za niewolnictwo

Jamajka była ośrodkiem handlu niewolnikami z Hiszpanami, a potem Brytyjczykami przymusowo przewożącymi Afrykanów do pracy na plantacjach trzciny cukrowej, bananów i innych upraw, które przyniosły fortuny wielu ich właścicielom.

Wielka Brytania zniosła niewolnictwo w 1834 r., po czym dawnym właścicielom niewolników zapłacono 20 milionów funtów.

„Mamy nadzieję na sprawiedliwość we wszystkich formach, których można by się spodziewać. Miejmy nadzieję, że otrzymamy sprawiedliwość z niesprawiedliwości, aby naprawić szkody, których doświadczyli nasi przodkowie” – powiedziała minister kultury Olivia Grange, jak donosi Reuters.

„Nasi afrykańscy przodkowie zostali przymusowo usunięci ze swojego domu i doznali niezrównanych okrucieństw w Afryce, aby wykonywać przymusową pracę na rzecz Imperium Brytyjskiego”.

„Zadośćuczynienie jest bardzo spóźnione” – dodała.

Według Biblioteki Narodowej Jamajki około 600 000 Afrykanów zostało wysłanych do pracy na terenie Jamajki.

Wyjęta spod panowania Hiszpanii przez Anglików w 1655 r. Jamajka była brytyjską kolonią, dopóki nie uzyskała niepodległości w 1962 r.

Prawie trzymilionowy kraj zachodnioindyjski jest częścią Wspólnoty Narodów, a brytyjski monarcha pozostaje głową państwa.

„Proszę, by taką samą kwotę pieniędzy wypłacić niewolnikom, jaka została wypłacona właścicielom niewolników”, powiedział Henry, składający wniosek z ramienia Partii Pracy Jamajki, dodając: „Robię to, ponieważ walczyłem przeciwko temu przez całe moje życie, przeciwko niewolnictwu, które odczłowiecza”.

Wniosek, za zgodą Narodowej Rady ds. Reparacji Jamajki, zostanie złożony w oczekiwaniu na poradę prokuratora generalnego i trzech zespołów prawnych, powiedziała Grange.

Dodała, że ​​prokurator generalny prześle go następnie brytyjskiej królowej Elżbiecie II.

Inicjatywa ta wynika z rosnącego uznania w niektórych kręgach, jaką odgrywało niewolnictwo w tworzeniu bogactwa w Wielkiej Brytanii, z firmami i ośrodkami nauki, które obiecują wkład finansowy jako rekompensatę.

Należą do nich rynek ubezpieczeniowy Lloyd’s of London, właściciel pubu Greene King i University of Glasgow.

Szokujące nowe dowody mówią, że przodkiem wiceprezydenta USA Kamali Harris był niesławny właściciel niewolników na Jamajce, Hamilton Brown.

Podoba Ci się, co robi Paradyzja.com? 
Pomóż nam dotrzeć do innych:
Skomentuj / Udostępnij
Polub / Subskrybuj
Dziękujemy

Leave a Reply