Rumunia: Przeciwnicy certyfikatów covidowych próbowali wziąć szturmem parlament

Około 2 tys. przeciwników wprowadzenia obowiązkowych certyfikatów covidowych w miejscu pracy próbował we wtorek wedrzeć się do parlamentu Rumunii - poinformowała AFP. Demonstranci zostali rozpędzeni przez policję - przekazała agencja.

Rumunia: Przeciwnicy certyfikatów covidowych próbowali wziąć szturmem parlament

Około 2 tys. przeciwników wprowadzenia obowiązkowych certyfikatów covidowych w miejscu pracy próbował we wtorek wedrzeć się do parlamentu Rumunii – poinformowała AFP. Demonstranci zostali rozpędzeni przez policję – przekazała agencja.

Około 200 protestujących próbowało sforsować drzwi parlamentu, a część przedrzeć się przez barierki – relacjonowała AFP.

Z kolei Reuters poinformował o wstrzymanym w okolicach budynku ruchu i zniszczonych przez demonstrantów samochodach. Jak podała agencja, protestujący trzymali państwowe flagi i skandowali: “Wolność!”.

Protest zorganizowała opozycyjna, skrajnie nacjonalistyczna partia Sojusz na rzecz Jedności Rumunów (AUR) – przekazała agencja Reutera.

Rumuński rząd chce wprowadzić obowiązek certyfikatów covidowych w miejscach pracy – tłumaczyła AFP. Dokument informowałby o tym, czy jego właściciel jest zaszczepiony przeciw Covid-19, otrzymał negatywny wynik testu na koronawirusa, bądź jest ozdrowieńcem.

Reuters zaznaczył, że choć propozycja jest obecnie negocjowana przez koalicję rządzącą, to jednak projekt ustawy o takiej treści nie figuruje w porządku dziennym obrad.

Rumunia, po Bułgarii, jest drugim od końca państwem Unii Europejskiej pod względem zaszczepienia mieszkańców przeciw Covid-19. W pełni zaszczepione jest tam jedynie około 40 proc. populacji.

Leave a Reply