Rozmowy prezydentów Polski i Ukrainy. Kumoch: Wspieramy Ukrainę. Nie ma zgody na agresywną politykę Rosji

Tematem spotkania prezydentów Polski i Ukrainy Andrzeja Dudy i Wołodymyra Zełenskiego jest sytuacja wokół ukraińskich granic; Polska wspiera Ukrainę i jasno mówi, że nie będzie zgody na agresywną politykę Rosji - powiedział w Wiśle szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.

Rozmowy prezydentów Polski i Ukrainy. Kumoch: Wspieramy Ukrainę. Nie ma zgody na agresywną politykę Rosji

Tematem spotkania prezydentów Polski i Ukrainy Andrzeja Dudy i Wołodymyra Zełenskiego jest sytuacja wokół ukraińskich granic; Polska wspiera Ukrainę i jasno mówi, że nie będzie zgody na agresywną politykę Rosji – powiedział w Wiśle szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.

Wcześniej Kumoch poinformował, że w Wiśle rozpoczęły się rozmowy w cztery oczy Andrzeja Dudy i Wołodymyra Zełenskiego.

“Chyba temat jest oczywisty – sytuacja, które dzieje się wokół ukraińskich granic. Rosyjskie prowokacje i eskalacje powodują olbrzymie zagrożenie dla bezpieczeństwa znacznej części kontynentu. Polska wspiera Ukrainę, Polska bardzo jasno mówi, że nie będzie zgody na agresywną politykę Rosji i sprzeciwia się ustępstwom w tej sprawie” – powiedział Kumoch na briefingu prasowym w Wiśle.

“Uważamy, że Ukraina zasługuje na pełen poparcie świata zachodniego, sojuszników z NATO” – oświadczył szef BPM.

Kumoch zaznaczył, że “sytuacja międzynarodowa jest bardzo napięta”. “W tym momencie tylko tyle jesteśmy w stanie państwu powiedzieć, dziękujemy bardzo za zrozumienie” – dodał prezydencki minister.

Kumoch przekazał, że rozmowy w Wiśle “potrwają dziś do bardzo późna, będą różne formaty”; rozmowy będą kontynuowane w piątek. “Chcemy, by była pełna, jasna koordynacja działań między naszymi państwami” – podkreślił prezydencki minister.

Wiceszef biura prezydenta Ukrainy Andrij Sybiha podziękował Polsce za niezachwiane poparcie dla terytorialnej integralności i suwerenności Ukrainy. Razem jesteśmy silniejsi – oświadczył w czwartek w Wiśle.

Sybiha zaznaczył, że spotkanie odbywa się “na tle zagrożeń, które stoją dziś przed państwem ukraińskim, na tle napiętej sytuacji, która zaistniała wokół ukraińskiej granicy”. Podkreślił, że “tylko polityczno-dyplomatyczna ścieżka może ustabilizować sytuację”.

Przedstawiciel biura ukraińskiego prezydenta podziękował polskiemu narodowi i polskiemu państwu za “niezmienne, niezachwiane poparcie dla terytorialnej integralności i suwerenności Ukrainy”.

Poinformował, że głównym tematem rozmów prezydentów Dudy i Zełenskiego będzie bezpieczeństwo, w tym w dziedzinie energetyki. Strony będą m.in. rozmawiać o koordynacji wspólnych kroków, by przeciwdziałać gazociągowi Nord Stream 2 – zapowiedział.

Będzie poruszony też temat wzmocnienia zdolności obronnych, odporności i bezpieczeństwa – kontynuował.

“Jestem przekonany, że razem jesteśmy silniejsi” – oświadczył Sybiha.

Nie zabraknie też tematów dotyczących relacji dwustronnych, w tym handlu. Zaznaczył, że Polska to drugi największy partner handlowy Ukrainy.

Ocenił, że obecne spotkanie to “strategiczne partnerstwo w działaniu”.

Rosja chciałaby prawnych gwarancji nierozszerzenia NATO, m.in. o Ukrainę, oraz wycofania się infrastruktury Sojuszu do granic z 1997 r. W przypadku niezrealizowania tych żądań Moskwa zapowiada kroki, w tym militarne, chociaż nie precyzuje, jakie mogłyby to być działania.

Ukraina i państwa zachodnie uważają, że skoncentrowanie przy ukraińskiej granicy przez Rosję ponad 100 tys. żołnierzy ma służyć wywarciu presji na Kijów i wspierające go państwa. Eksperci wojskowi oraz zachodnie rządy mówią o realnej groźbie rosyjskiej agresji.

Leave a Reply