Rozmowy negocjacyjne. Doradca prezydenta Zełenskiego: chcemy gwarancji bezpieczeństwa

W negocjacjach z Rosją Ukraina dąży do zapewnienia sobie na przyszłość gwarancji bezpieczeństwa - powiedział w poniedziałek wieczorem w programie telewizji ARD "Tagesthemen" Igor Żowkwa, doradca ds. polityki zagranicznej prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. "Nie chcemy, żeby powtórzyła się obecna sytuacja" - podkreślił Żowkwa.

Rozmowy negocjacyjne. Doradca prezydenta Zełenskiego: chcemy gwarancji bezpieczeństwa

W negocjacjach z Rosją Ukraina dąży do zapewnienia sobie na przyszłość gwarancji bezpieczeństwa – powiedział w poniedziałek wieczorem w programie telewizji ARD „Tagesthemen” Igor Żowkwa, doradca ds. polityki zagranicznej prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. „Nie chcemy, żeby powtórzyła się obecna sytuacja” – podkreślił Żowkwa.

Podczas ostatnich negocjacji dyskutowano o „możliwym pokojowym zakończeniu konfliktu, możliwych gwarancjach bezpieczeństwa dla Ukrainy po zakończeniu działań wojennych” – powiedział doradca ukraińskiego prezydenta.

Kolejna runda rozmów

Czwartą rundę negocjacji rozpoczęto w poniedziałek rano. Ukraina domaga się zakończenia wojny i wycofania wojsk rosyjskich. Z kolei Moskwa żąda m.in. uznania przez Kijów zaanektowanego przez Rosję Krymu za rosyjskie terytorium i neutralności Ukrainy.

„Niektóre z tych żądań, na przykład terytorialne, są absolutnie nie do przyjęcia, ale o innych punktach możemy dyskutować, jednak tylko w powiązaniu z gwarancjami bezpieczeństwa dla Ukrainy na przyszłość” – powiedział Igor Żowkwa.

Leave a Reply