Rosyjski szpieg w parlamencie. Służby aresztowały posła

W Łotwie wybuchła afera szpiegowska. Poseł Janis Adamsons został pozbawiony immunitetu i aresztowany.

Rosyjski szpieg w parlamencie. Służby aresztowały posła

W Łotwie wybuchła afera szpiegowska. Poseł Janis Adamsons został pozbawiony immunitetu i aresztowany.

Łotewski poseł Janis Adamsons został aresztowany pod zarzutem przekazywania tajnych informacji za granicę. Chodzi o szpiegostwo na rzecz Rosji, którego miał dopuszczać się były szef MSW.

Wcześniej łotewski Sejm większością głosów przyjął uchwałę pozbawiającą parlamentarzystę immunitetu. Członkowie prorosyjkiej partii Adamsonsa zbojkotowali głosowanie.

Francja: Studia dla Bonda. Utworzono kierunek oferujący dyplom magistra szpiegostwa

Do domu posła wkroczyli oficerowie służb specjalnych, aby przeprowadzić rewizję. „Nawet nie wiem, co mi zarzucają” – powiedział Adamsons dziennikarzom.

Jednak według prokuratury generalnej rzecz dotyczy 43 przypadków szpiegostwa w ciągu czterech ostatnich lat. Oficjalnie śledczy nie wskazują, że chodzi właśnie o Rosję.

W młodości Adamsons był oficerem politycznym na kutrach patrolowych radzieckich wojsk ochrony pogranicza na Dalekim Wschodzie. Za służbę dostał order Czerwonej Gwiazdy, a obecnie pobiera rosyjską wojskową emeryturę w wysokości 685 euro miesięcznie.

Karierę na Sachalinie zakończył jako zastępca dowódcy jednostki straży ds. wywiadu. Po powrocie na Łotwę w 1992 roku zaangażował się w tworzenie struktur nowego państwa m.in. jako szef straży granicznej, a potem minister spraw wewnętrznych.

Adamsons na początku kariery był członkiem centroprawicowych partii politycznych i deputowanym. Jednak karierę polityczną zniszczyło mu ujawnienie wcześniejszej pracy w KGB (w ZSRR straż graniczna była częścią Komitetu), a pracownikom KGB nie wolno na Łotwie kandydować do parlamentu.

Ostatecznie Adamsons wygrał sprawę w Europejskim Trybunale Praw Człowieka. Do wielkiej polityki wrócił jako członek prorosyjskiej partii Zgoda.

Duńskie służby pomagały USA szpiegować Angelę Merkel

Wówczas zaczął krytykować NATO i politykę państw Zachodu. Oświadczył m.in., że wojnie na Ukrainie winne są Stany Zjednoczone, a „państwa bałtyckie nie zostały do niej wciągnięte tylko dzięki zdecydowanej postawie Rosji”.

W ostatnim czasie Adamsons był członkiem parlamentarnej komisji obrony.

Leave a Reply