Rosyjski minister zginął podczas manewrów w Arktyce. Ratował życie innego człowieka

Rosyjski minister zginął podczas manewrów w Arktyce. Ratował życie innego człowieka

Rosyjski minister do spraw sytuacji nadzwyczajnych Jewgienij Ziniczew zginął, ratując życie innego człowieka podczas manewrów wojskowych na północy kraju – przekazało w środę ministerstwo. Ziniczew miał 55 lat. Wcześniej był m.in. szefem ochrony prezydenta Rosji Władimira Putina.

Ziniczew „zginął tragicznie podczas służby w Norylsku, w trakcie międzyresortowych ćwiczeń ochrony strefy arktycznej, jednocześnie ratując życie innej osoby” – cytuje komunikat ministerstwa agencja TASS. Nie podano w nim więcej szczegółów zdarzenia.

Minister znajdował się na krawędzi urwiska z kamerzystą, który poślizgnął się i wpadł do wody; zanim ktokolwiek się zorientował, co się stało, Ziniczew skoczył do wody za mężczyzną, który po upadku rozbił się o skały – przekazała szefowa prokremlowskiej telewizji Russia Today Margarita Simonian.

Ziniczew sprawował funkcję ministra do spraw sytuacji nadzwyczajnych od 2018 roku. Wcześniej pracował w organach bezpieczeństwa ZSRR, a później Rosji – początkowo w KGB, następnie w Federalnej Służbie Ochrony Federacji Rosyjskiej (FSO). Był odpowiedzialny za osobistą ochronę prezydentów Władimira Putina i Dmitrija Miedwiediewa.

Przez krótki czas pełnił obowiązki gubernatora obwodu kaliningradzkiego. Od 2016 do 2018 roku był wicedyrektorem Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB).

Leave a Reply