Rosyjski atomowy okręt podwodny stracił napęd na wodach Danii. Rosja zaprzecza

Rosyjski atomowy okręt podwodny Orioł stracił napęd na duńskich wodach i dryfował w kierunku wyspy Sejero, na pomoc przyszły mu dwa inne rosyjskie okręty. Marynarka wojenna Danii określiła tę sytuację jako "dramatyczną" - podaje w czwartek portal Thebarentsobserver. Rosja zaprzeczyła tym donoiesieniom.

Rosyjski atomowy okręt podwodny stracił napęd na wodach Danii. Rosja zaprzecza

Rosyjski atomowy okręt podwodny Orioł stracił napęd na duńskich wodach i dryfował w kierunku wyspy Sejero, na pomoc przyszły mu dwa inne rosyjskie okręty. Marynarka wojenna Danii określiła tę sytuację jako „dramatyczną” – podaje w czwartek portal Thebarentsobserver. Rosja zaprzeczyła tym donoiesieniom.

Prawie 30-letni Orioł K-266 płynął w asyście holownika rosyjskiej marynarki wojennej i dużego niszczyciela rakietowego Wiceadmirał Kułakow z Petersburga na Półwysep Kolski, gdy 30 lipca stracił napęd.

Orioł należy do kategorii okrętów podwodnych, która okryła się ponurą sławą, gdy w sierpniu 2000 roku eksplozja zniszczyła część okrętu Kursk podczas ćwiczeń na Morzu Barentsa. Okręt zatonął, zginęła cała jego załoga licząca 118 marynarzy – przypomina Thebarentsobserver.

Gdy rosyjskie okręty przepływają przez wody terytorialne Danii obserwuje je duńska marynarka wojenna. Orioła i towarzyszące mu jednostki eskortował okręt patrolowy HDMS Diana. Jego załoga opisała tę sytuację na Facebooku jako dramatyczną – relacjonuje portal.

Według relacji marynarzy cała załoga Orioła w kamizelkach ratunkowych wyszła na przedni podkład; HDMS Diana zaoferowała pomoc, ale została ona „grzecznie, ale nie zaskakująco odrzucona”.

Do okrętu podwodnego podpłynął rosyjski holownik i przygotowano liny do jego holowania, jednak po pewnym czasie Orioł ruszył.

Marynarze HDMS Diany napisali, że gdy obserwowali tę sytuację i rosyjska załoga wyszła na pokład, „na myśl przyszedł im natychmiast film +Polowanie na Czerwony Październik+”.

Napęd atomowy okrętu został naprawiony i rosyjskie okręty wojenne kontynuowały rejs na Półwysep Kolski.

Również Norwegia śledziła poczynania Orioła, a rzeczniczka połączonego sztabu norweskich sił zbrojnych major Elisabeth Eikeland powiedziała, że jest to „zawsze niepokojące, gdy okręt tego typu ma problemy z napędem”.

Rosyjskie źródło wojskowe, które przytoczyły agencje TASS i RIA Nowosti, zaprzeczyło doniesieniom na temat Orioła, oświadczając, że informacje, że „okręt stracił napęd nie odpowiadają rzeczywistości”.

Leave a Reply