Rośnie armia urzędników

Ministerstwa z roku na rok zatrudniają coraz więcej osób; jeszcze szybciej zwiększają się koszty płac - podaje we wtorkowym wydaniu "Rzeczpospolita".

Grafika ilustracyjna/ Fot. Pixabay
Grafika ilustracyjna/ Fot. Pixabay

Ministerstwa z roku na rok zatrudniają coraz więcej osób; jeszcze szybciej zwiększają się koszty płac – podaje we wtorkowym wydaniu „Rzeczpospolita”.

Gazeta przywołuje odpowiedź na interpelację poślicy KO Krystyny Skowrońskiej. Wynika z niej, że w Ministerstwie Finansów w 2015 r. pracowały 2002 osoby; teraz jest ich 2597. Wiązały się z tym rosnące wydatki. W 2015 r. na pensje przeznaczono 163 mln zł, a w zeszłym prawie dwa razy więcej, bo 297 mln zł.

W resorcie kultury i dziedzictwa narodowego w 2015 r. zatrudniano 400 osób, teraz 495. W 2015 r. na płace wydano 28,3 mln zł, a w zeszłym roku 50,5 mln. Resort kultury zwiększenie kadr tłumaczy walką z umowami śmieciowymi – podaje „Rz”.

Zatrudnienie zwiększało również Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Liczbę pracowników znacznie zwiększyło Ministerstwo Zdrowia – w 2015 r. zatrudniało 620 osób. W tym zaś 705.

Zdaniem Centrum Informacyjnego Rządu właśnie przez zmienny zakres obowiązków poszczególnych ministerstw porównywanie poziomu zatrudnienia w kolejnych latach jest „niewłaściwe i nieprawidłowe”.

Leave a Reply