Rosjanie atakują Kijów rakietami w trakcie wizyty szefa ONZ. Guterres: Ukraina broni dziś Karty Narodów Zjednoczonych

Ważne, że sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres na własne oczy zobaczył rezultaty zbrodni wojennych w Buczy i Borodziance - podkreślił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w czwartek po spotkaniu z przedstawicielem ONZ. Guterres ocenił z kolei, że Mariupol to "kryzys w kryzysie".

Antonio Guterres w Borodziance. Fot. AA/ABACA
Antonio Guterres w Borodziance. Fot. AA/ABACA

Ważne, że sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres na własne oczy zobaczył rezultaty zbrodni wojennych w Buczy i Borodziance – podkreślił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w czwartek po spotkaniu z przedstawicielem ONZ. Guterres ocenił z kolei, że Mariupol to “kryzys w kryzysie”.

Zełenski podziękował szefowi ONZ za podjęcie tematu ewakuacji cywilów i rannych z Mariupola podczas spotkania z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Moskwie – pisze agencja Interfax-Ukraina.

Stwierdził podczas briefingu, że Ukraina dziś “broni Karty Narodów Zjednoczonych”. Ocenił jako ważne, że Guterres na własne oczy zobaczył rezultaty zbrodni wojennych popełnionych przez siły rosyjskie w Buczy i Borodziance.

Zaapelował też o powstrzymanie wywożenia mieszkańców Ukrainy do Rosji. Według niego Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw uchodźców powinien mieć dostęp do ludzi wywiezionych z Ukrainy i powinien zapewnić ich powrót do domu – podaje Interfax-Ukraina.

Wezwał również do odblokowania ukraińskich portów, z których eksportowana jest żywność.

Guterres ocenił z kolei podczas briefingu po spotkaniu z Zełenskim, że agresja rosyjska to “naruszenie Karty Narodów Zjednoczonych”; jak dodał, jedną z wartości ONZ jest poszanowanie dla integralności terytorialnej.

Ocenił, że “Rada Bezpieczeństwa ONZ nie zdołała zrobić wszystkiego, co w jej siłach”, by rozwiązać konflikt.

“Podczas mojej wizyty w Moskwie prezydent Putin ogólnie dał zgodę na zaangażowanie ONZ i Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża w ewakuację cywilów z Azowstalu. Dziś z panem Zełenskim mieliśmy możliwość omówienia tej kwestii. Podczas gdy my rozmawiamy, trwają intensywne dyskusje w sprawie urzeczywistnienia tej propozycji” – powiedział.

“Skuteczne korytarze humanitarne, lokalne zawieszenie działań bojowych, bezpieczne trasy dla cywilów i dostaw. Dziś mieszkańcy Mariupola są w rozpaczy i potrzebują takiego kroku” – dodał. Jak ocenił, “Mariupol to kryzys w kryzysie”.

Rosjanie atakują Kijów rakietami w trakcie wizyty szefa ONZ

Podczas oficjalnej wizyty sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa doszło do ataków rakietowych na centrum Kijowa – zauważył na Twitterze doradca szefa gabinetu prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak. Rosyjskie rakiety uderzyły w Kijów i Fastów, na południowy wschód od stolicy.

Przedwczoraj (Guterres) siedział przy długim stole na Kremlu, a dzisiaj o kilometr od niego grzmią eksplozje. Pocztówka z Moskwy? Przypomnijcie, dlaczego Rosja wciąż zasiada w Radzie Bezpieczeństwa ONZ? – napisał Podolak.

Rosjanie zaatakowali również Odessę, media poinformowały o wybuchach w tym mieście. Szef władz obwodowych Maksym Marczenko poinformował, że nad miastem zestrzelono trzy rosyjskie rakiety.

Leave a Reply