Rosja zakazała wjazdu siedmiu Brytyjczykom w reakcji na sankcje w sprawie Nawalnego

Rosja zakazała wjazdu siedmiu Brytyjczykom, co jest reakcją na sankcje Wielkiej Brytanii nałożone na siedmiu Rosjan zamieszanych w próbę otrucia rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego - poinformował w piątek rosyjski resort spraw zagranicznych.

Rosja zakazała wjazdu siedmiu Brytyjczykom w reakcji na sankcje w sprawie Nawalnego

Rosja zakazała wjazdu siedmiu Brytyjczykom, co jest reakcją na sankcje Wielkiej Brytanii nałożone na siedmiu Rosjan zamieszanych w próbę otrucia rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego – poinformował w piątek rosyjski resort spraw zagranicznych.

Ministerstwo nie podało tożsamości osób, którym zabroniono wjazdu.

W sierpniu rządy Wielkiej Brytanii i USA ogłosiły zamrożenie zagranicznych aktywów i zakaz podróży dla siedmiu funkcjonariuszy rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB), którzy mieli wziąć udział w próbie otrucia Nawalnego Nowiczokiem.

20 sierpnia 2020 roku Nawalny został hospitalizowany w Omsku na Syberii. Lider antykremlowskiej opozycji poczuł się źle na pokładzie samolotu lecącego z Tomska do Moskwy i stracił przytomność. Na żądanie rodziny kilka dni później przetransportowano go do kliniki Charite w Berlinie, gdzie został poddany badaniom i leczeniu.

Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej potwierdziła, że wobec Nawalnego użyto substancji należącej do grupy Nowiczok. Ta sama substancja została użyta w 2018 roku w Salisbury na południu Anglii przy próbie zabójstwa podwójnego agenta rosyjskiego wywiadu wojskowego Siergieja Skripala i jego córki.

Nawalny został aresztowany po powrocie do Moskwy w styczniu br., a obecnie przebywa w kolonii karnej o zaostrzonym rygorze.

Leave a Reply