Rosja wzywa kraje BRICS do stworzenia własnego systemu SWIFT. Ostrzega, że ​​„sankcje niszczą porządek międzynarodowy.”

Status dolara, jako światowej waluty rezerwowej, stoi w obliczu największego, jak dotąd, zagrożenia.

BRICS
BRICS

Status dolara, jako światowej waluty rezerwowej, stoi w obliczu największego, jak dotąd, zagrożenia.

Rosyjski minister finansów Anatolij Siluanow powiedział w sobotę, że pięć krajów BRICS – Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i Republika Południowej Afryki – może złagodzić negatywne skutki zachodnich sankcji wobec Rosji wobec ich gospodarek, łącząc swoje wysiłki i wykorzystując szereg instrumentów finansowych.

„Obecny kryzys jest dziełem człowieka, a kraje BRICS dysponują wszystkimi instrumentami niezbędnymi do złagodzenia jego skutków dla gospodarki narodowej i światowej” – cytowało Siluanova rosyjskie Ministerstwo Finansów.

Anatolij Siluanow
Anatolij Siluanow

Minister oskarżył kraje stosujące  sankcje wobec Rosji za „zniszczenie fundamentów istniejącego międzynarodowego systemu monetarnego i finansowego, opartego na dolarze amerykańskim” i wezwał BRICS do większego polegania na swoich walutach narodowych w handlu zagranicznym, zintegrowania systemów płatności i stworzenia alternatywy dla SWIFT, w obsłudze płatności.

Siluanow powiedział w piątek na spotkaniu ministerialnym z przedstawicielami BRICS, że światowa sytuacja gospodarcza uległa znacznemu pogorszeniu z powodu sankcji.

„To popycha nas do konieczności przyspieszenia prac w następujących obszarach: wykorzystanie walut narodowych do operacji eksportowo-importowych, integracja systemów płatniczych i kart, własny system komunikatów finansowych oraz stworzenie niezależnej agencji ratingowej BRICS, – powiedział Siluanow.

BRICS
BRICS

Jak donosi The Statesman, banki centralne krajów BRICS zgodziły się już na przeprowadzenie piątego testu mechanizmu bankowego, który pozwoli im wspólnie gromadzić rezerwy „alternatywnej waluty”, aby chronić swoje gospodarki przed zewnętrznymi wstrząsami, podało ministerstwo.

Wypowiedzi Siluanowa były echem wypowiedzi Dmitrija Miedwiediewa, na kanale Telegram.

Wiceszef rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa ostrzegł przed geopolitycznymi konsekwencjami zachodnich sankcji i wykorzystywania dolara amerykańskiego, jako broni:

„Rezultatem będzie zniszczony ład międzynarodowy i niezwykle trudne konsekwencje dla światowej gospodarki i życia poszczególnych krajów. Dla wszystkich będzie jasne, że rzekoma skuteczność sankcji jest absolutnym kłamstwem”.

Dmitry Medvedev
Dmitry Medvedev

Miedwiediew uważa, że ​​antyrosyjskie sankcje można uznać za akt agresji:

„Cały splot okoliczności prawnych i politycznych skłania do wniosku, że sankcje w obecnej sytuacji można zakwalifikować jako akt agresji na Rosję i formę wojny hybrydowej” – napisał Miedwiediew, dodając:

„W pierwszej kolejności, gdy mają one na celu podważenie niezależności ekonomicznej, a w konsekwencji suwerenności kraju, co zagraża samemu istnieniu państwa. W rzeczywistości, jak mówią nasi przeciwnicy, jest to wypowiedzenie wojny gospodarczej. ”

Pierwszy zastępca dyrektora zarządzającego Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Gita Gopinath powiedział The Financial Times, że niedawne sankcje finansowe nałożone na Rosję za inwazję na Ukrainę grożą osłabieniem dominacji amerykańskiego petrodolara, jako waluty światowej.

Rosja od lat planowała zmniejszenie swojej zależności od petrodolara, odkąd Stany Zjednoczone nałożyły sankcje w odwecie za aneksję Krymu w 2014 roku.

Obecny kryzys na Ukrainie tylko przyspieszył te plany… i teraz wydaje się, że cała grupa BRICS może być gotowa do przystąpienia do tego paktu, gdyż zaczyna się formować Bretton Woods III.

Imperia  powstają i upadają. Waluty powstają i upadają. Wojny mają zwycięzców i przegranych.

System płatności oparty na BRICS byłby największym wyzwaniem dla istniejącego obecnie systemu, opartego na hegemonii dolara. Nawet jeśli na razie jest to tylko pomysł, podkreśla to to, że dolar jest na niepewnym gruncie. Politycy amerykańscy powinni być bardzo ostrożni, kiedy następnym razem będą chcieli wykorzystać dolara, jako broń.

Leave a Reply