Rosja uznała niepodległość separatystycznych republik na Ukrainie. Jest odpowiedź szefa NATO

Potępiam decyzję Rosji o uznaniu niepodległości samozwańczych "Donieckiej Republiki Ludowej” i „Ługańskiej Republiki Ludowej” - napisał sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w oświadczeniu. Ocenił też, że Rosja próbuje stworzyć pretekst do kolejnej inwazji na Ukrainę.

Rosja uznała niepodległość separatystycznych republik na Ukrainie. Jest odpowiedź szefa NATO

Potępiam decyzję Rosji o uznaniu niepodległości samozwańczych „Donieckiej Republiki Ludowej” i „Ługańskiej Republiki Ludowej” – napisał sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w oświadczeniu. Ocenił też, że Rosja próbuje stworzyć pretekst do kolejnej inwazji na Ukrainę.

„To jeszcze bardziej podważa suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy, niweczy wysiłki na rzecz rozwiązania konfliktu oraz narusza porozumienia mińskie, których stroną jest Rosja” – oznajmił Stoltenberg.

„W 2015 roku Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych, w skład której wchodzi Rosja, potwierdziła pełne poszanowanie suwerenności, niepodległości i integralności terytorialnej Ukrainy. Donieck i Ługańsk są częścią Ukrainy. Moskwa nadal podsyca konflikt na wschodzie Ukrainy, udzielając wsparcia finansowego i militarnego separatystom. Próbuje też stworzyć pretekst do kolejnej inwazji na Ukrainę” – podkreślił.

„NATO wspiera suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy w jej granicach uznanych przez społeczność międzynarodową. Sojusznicy wzywają Rosję w najostrzejszych słowach do wybrania ścieżki dyplomacji i do natychmiastowego odwrócenia masowej rozbudowy militarnej na Ukrainie i wokół niej oraz do wycofania jej sił z Ukrainy zgodnie z jej międzynarodowymi zobowiązaniami i zobowiązaniami” – podsumował.

Leave a Reply