Rosja sporządzi listę „krajów nieprzyjaznych”. Znajdzie się na niej Polska?

Rząd Rosji wkrótce sporządzi listę "krajów nieprzyjaznych" wobec Moskwy - poinformował w środę szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow. W wywiadzie dla agencji RIA Nowosti zapewnił też, że istnieją "konkretne kryteria", kórymi kieruje się rząd przy ustalaniu tego wykazu.

Rząd Rosji wkrótce sporządzi listę „krajów nieprzyjaznych” wobec Moskwy – poinformował w środę szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow. W wywiadzie dla agencji RIA Nowosti zapewnił też, że istnieją „konkretne kryteria”, kórymi kieruje się rząd przy ustalaniu tego wykazu.

„(Na listę) nie trzeba będzie czekać długo” – powiedział minister. Wspomniał, że rząd „ma konkretne zalecenia” w tej sprawie, a kryteria, którymi się kieruje „są zrozumiałe”. Wcześniej MSZ Rosji podało, że na liście „krajów nieprzyjaznych” znajdą się Stany Zjednoczone.

Według dziennika „Izwiestija” mogą się w tym wykazie znaleźć także: Polska, Czechy, państwa bałtyckie (Litwa, Łotwa, Estonia). Gazeta powołuje się na źródło w rosyjskich strukturach państwowych.

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ: na liście „krajów nieprzyjaznych” są USA

Drugie takie źródło nie wykluczyło, że na liście będą też: Wielka Brytania, Kanada, Ukraina i Australia.

23 kwietnia Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret o odpowiedzi Rosji na „nieprzyjazne działania innych państw”, który ogranicza możliwość zatrudniania przez ambasady i konsulaty takich krajów obywateli Rosji. Putin polecił, by listę „nieprzyjaznych” krajów określił rząd Rosji.

Leave a Reply