Rosja przygotowuje aneksję wschodu i południa Ukrainy. Ujawniono plan Moskwy

Rozmowy o osłabieniu sankcji na Rosję są niedopuszczalne na tle tego, że Rosja planuje aneksję wschodu i południa Ukrainy - podkreślił w czwartek Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Prezydent Rosji Władimir Putin Fot. MIKHAIL METZEL/KREMLIN POOL/SPUTNIK/PAP/EPA
Prezydent Rosji Władimir Putin Fot. MIKHAIL METZEL/KREMLIN POOL/SPUTNIK/PAP/EPA

Rozmowy o osłabieniu sankcji na Rosję są niedopuszczalne na tle tego, że Rosja planuje aneksję wschodu i południa Ukrainy – podkreślił w czwartek Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

„Jakiekolwiek rozmowy o możliwości osłabienia sankcji wobec Rosji na tle przygotowania aneksji południa i wschodu Ukrainy są kategorycznie niedopuszczalne” – oznajmił Podolak.

„Jakakolwiek próba +zalegalizowania+ okupowanych terytoriów ma spotkać się z ostrą sankcyjną odpowiedzią. Kreml powinien być świadomy ceny każdego następnego kroku” – dodał doradca szefa państwa.

Kreml chce stworzyć kolejny okręg federalny

Rosyjski niezależny portal Meduza, powołując się na źródła bliskie administracji prezydenta Rosji, napisał w czwartek, że Kreml chce połączyć okupowane na Ukrainie terytoria i stworzyć z nich kolejny okręg federalny, który miałby wejść w skład Federacji Rosyjskiej.

Do nowego okręgu miałyby wejść samozwańcze Doniecka Republika Ludowa, Ługańska Republika Ludowa i okupowane terytoria obwodów chersońskiego i zaporoskiego – czytamy. „Okręg ma pojawić się po przeprowadzeniu na tych terytoriach referendów o dołączeniu do Rosji” – przekazało jedno ze źródeł.

Omawiane są dwie daty przeprowadzenia takich „referendów”. Pierwsza z nich to „połowa lipca, jeśli pozwoli na to sytuacja na froncie”, a druga, „bardziej realna” to 11 września, kiedy w Rosji będą odbywać się wybory władz samorządowych, w tym gubernatorów.

Leave a Reply