Rosja ostrzegła Czechy ws. dostarczania sowieckiej broni na Ukrainę

Rosja w nocie dyplomatycznej ostrzegła stronę czeską, że nie wolno jej dostarczać broni sowieckiej produkcji państwom trzecim bez jej zgody - poinformował w sobotę minister spraw zagranicznych Czech Jan Lipavsky. Zaznaczył, że Czechy nie udzielą odpowiedzi na ten "bezsensowny" dokument.

czołg, Fot. PAP/EPA/ROMAN PILIPEY
Fot. PAP/EPA/ROMAN PILIPEY

Rosja w nocie dyplomatycznej ostrzegła stronę czeską, że nie wolno jej dostarczać broni sowieckiej produkcji państwom trzecim bez jej zgody – poinformował w sobotę minister spraw zagranicznych Czech Jan Lipavsky. Zaznaczył, że Czechy nie udzielą odpowiedzi na ten „bezsensowny” dokument.

„Ministerstwo Spraw Zagranicznych otrzymało notę dotyczącą tego, że broń pochodzenia sowieckiego nie może być przekazywana do krajów trzecich bez zgody Rosji. MSZ nie odpowiedziało na tę notę i nie odpowie na nią, ponieważ jest ona nonsensem” – powiedział Lipavsky. Podkreślił, że nie istnieje klauzula zakazująca reeksportu. Uznał, że są „to rosyjskie kłamstwa, aby wstrzymać nasze wsparcie dla Ukrainy”.

Rosja w tym tygodniu w nocie dyplomatycznej oficjalnie ostrzegła USA i inne kraje zachodnie, że dostawy broni na Ukrainę wzmacniają konflikt i mogą doprowadzić do „nieprzewidzianych konsekwencji”.

Lipavsky ujawnił, że na początku marca ambasador Rosji powiedział czeskiemu wiceministrowi spraw zagranicznych, że Rosja spodziewa się ataków terrorystycznych na Ukrainie wymierzonych w zachodnie konwoje broni. „Interpretujemy to jako zagrożenie, które pochodzi z Rosji i, że planuje ona akcje sabotażowe” – zaznaczył minister.

Od początku agresji Rosji na Ukrainę Praga dostarcza tam broń i inne materiały wojskowe. Wartość materiałów przekazanych do 6 kwietnia br. wyniosła ponad 45 mln euro. Ze względów bezpieczeństwa czeskie ministerstwo obrony od pewnego czasu nie ujawnia informacji na temat specyfikacji przekazywanych materiałów.

1 KOMENTARZ

  1. Dotychczasowe wojny swiatowe nie nauczyly swiata NIC! Znow swiat w imie chciwosci kolaboruje z totalitarnymi panstwami gdzie lamane sa podstawowe prawa czlowieka do zycia do wolnosci!
    Przenoszenie produkcji do krajow totalitarnych takich jak rosja, chiny i tym podobne kraje to tuczenie kolejnych hitlerow, pozniej za pieniadze tam utopione te kraje z krajami co tam produkowaly zrobia to samo co ruscy robia teraz z Ukraina! Co tylko mozliwe to kupowac polskie.Nawet jak drozsze, a pozniej okazuje sie ze drozsze polskie jest w rzeczywistosci tansze od chinskiego badziewia, bo posluzy dluzej.

Leave a Reply