Rosja całkowicie odetnie Europę od gazu? Szefowa KE ostrzega przed takim scenariuszem

Musimy przygotować się na dalsze zakłócenia dostaw gazu, a nawet całkowite odcięcie go przez Rosję - ostrzegła w środę przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podczas debaty w Parlamencie Europejskim na temat priorytetów prezydencji Czech w Radzie UE. Dodała, że plan na wypadek sytuacji nadzwyczajnej zostanie przedstawiony do połowy lipca.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Fot. David Tanecek PAP/CTK
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Fot. David Tanecek PAP/CTK

Musimy przygotować się na dalsze zakłócenia dostaw gazu, a nawet całkowite odcięcie go przez Rosję – ostrzegła w środę przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podczas debaty w Parlamencie Europejskim na temat priorytetów prezydencji Czech w Radzie UE. Dodała, że plan na wypadek sytuacji nadzwyczajnej zostanie przedstawiony do połowy lipca.

„Musimy przygotować się na dalsze zakłócenia dostaw gazu, a nawet całkowite odcięcie go przez Rosję. Obecnie w sumie 12 państw członkowskich jest bezpośrednio dotkniętych częściowymi lub całkowitymi ograniczeniami dostaw gazu. To oczywiste: Putin nadal używa energii jako broni” – oświadczyła szefowa KE.

„Dlatego Komisja pracuje nad europejskim planem na wypadek sytuacji nadzwyczajnej. Plan ten i niezbędne instrumenty przedstawimy do połowy lipca. Państwa członkowskie mają już swoje krajowe plany awaryjne. To dobrze, ale potrzebujemy europejskiej koordynacji i wspólnego działania. Musimy upewnić się, że w razie pełnego zakłócenia gaz popłynie tam, gdzie jest najbardziej potrzebny. Musimy zapewnić solidarność europejską. Musimy chronić jednolity rynek oraz łańcuchy dostaw przemysłu” – oznajmiła von der Leyen.

Przewodnicząca KE: razem pomożemy odbudować Ukrainę

„Liczę na przewodnictwo Czech w Radzie UE. Razem pomożemy odbudować Ukrainę. Odbudujemy Europę i ruszymy do przodu z Europejskim Zielonym Ładem. I ponownie zastanowimy się, jak tworzyć wzrost na tle zmienionego otoczenia politycznego i gospodarczego” – oznajmiła von der Leyen.

Leave a Reply