Rok temu Kościół ogłosił błogosławionymi kard. Stefana Wyszyńskiego i matkę Elżbietę Czacką

Rok temu - 12 września w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odbyły się uroczystości beatyfikacyjne kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Czackiej. Wzięło w nich udział ponad 7 tys. osób nie licząc tych, którzy korzystali z transmisji medialnych.

Bł. kard. Dtefan Wyszyński. Fot. PAP/CAF / Bł. Matka Czacka. Fot.The Picture Art Collection / Alamy Stock Photo
Bł. kard. Dtefan Wyszyński. Fot. PAP/CAF / Bł. Matka Czacka. Fot.The Picture Art Collection / Alamy Stock Photo

Rok temu – 12 września w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odbyły się uroczystości beatyfikacyjne kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Czackiej. Wzięło w nich udział ponad 7 tys. osób nie licząc tych, którzy korzystali z transmisji medialnych.

Msze Święte dziękczynne za beatyfikację obu postaci zostaną odprawione 12 września br. w Świątyni Opatrzności Bożej o godz. 18.00 i w archikatedrze św. Jana Chrzciciela o godz. 19.00 – poinformowało biuro prasowe archidiecezji warszawskiej.

“Nowi błogosławieni – kard. Wyszyński i Matka Czacka – otrzymali od polskiego narodu “nieocenione dobro wiary oraz żywotność wielowiekowej tradycji miłości do Boga”.Ofiarowali w zamian życiowe przekonanie o prymacie Boga, które zdolne jest przywrócić człowiekowi na nowo jego godność. Przekazali świadectwo życia wiernego Ewangelii, za wszelką cenę. Pozostawili wzór służby konkretnemu potrzebującemu człowiekowi, również wówczas, kiedy nikt się nim nie zajmuje i wydaje się, że zwycięża obojętność” – powiedział przed rokiem w homilii wysłannik papieża Franciszka kard. Marcello Semeraro.

Kard. Semeraro: niech nowi błogosławieni będą potężnymi orędownikami dla tego zasłużonego narodu

Hierarcha wskazał nowych błogosławionych nie tylko jako przykłady do naśladowania, ale również jako orędowników. “Są przykładem, ponieważ byli ulegli łasce, która w nich działała. Są orędownikami, ponieważ, (…), +kontemplują oni Boga, wychwalają Go i nieustannie opiekują się tymi, których pozostawili na ziemi+” – powiedział kaznodzieja.

Zaznaczył, że “powinniśmy modlić się do nich, aby wstawiali się za nami i za całym światem”, bo “również i w naszym życiu, chociaż słabym i naznaczonym grzechem, może rozkwitnąć świętość”.

“Niech nowi błogosławieni będą potężnymi orędownikami dla tego zasłużonego narodu. Niech będą światłem dla władz państwowych i samorządowych oraz niech wspomagają Kościół w Polsce w ciągłej wierności Ewangelii Chrystusa” – podsumował kardynał.

Liturgię koncelebrowali biskupi tworzący Konferencję Episkopatu Polski na czele z przewodniczącym abp. Stanisławem Gądeckim, prymasem Polski abp Wojciechem Polakiem oraz gospodarzem miejsca kard. Kazimierzem Nyczem. Wśród duchownych z zagranicy był m.in. metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki, kard. Dominik Duka z Czech, jak również jałmużnik papieski kard. Konrad Krajewski oraz kard. Stanisław Ryłko z Rzymu.

W czasie liturgii zostały wykorzystane paramenty i insygnia Prymasa Tysiąclecia – pozłacany pastorał oraz dużych rozmiarów srebrny kielich mszalny używany tylko podczas wielkich uroczystości, nazwany został Kielichem Pomnikiem. “Ażurowa forma podstawy nawiązuje swoim kształtem do wypalonych gotyckich łuków katedry warszawskiej.

Ikona Matki Bożej Częstochowskiej

W czasie uroczystości beatyfikacyjnych w ołtarzu głównym była ikona Matki Bożej Częstochowskiej. Wizerunek ten peregrynował po kraju w czasie w Wielkiej Nowenny. Jest on wierną kopią obrazu Matki Bożej Częstochowskiej z Jasnej Góry – w skali 1:1, którą na prośbę Prymasa Tysiąclecia wykonał w 1957 roku artysta malarz Leonard Torwirt. W tym samym roku 14 maja poświęcił ją papież Pius XII.

Przed śmiercią prymasa kopia obrazu nawiedziła 19 maja 1981 r. Dom Arcybiskupów Warszawskich, aby umierający kard. Wyszyński mógł się przy niej pomodlić. Ikona była także 31 maja 1981 r. w czasie uroczystości pogrzebowych prymasa Polski na ówczesnym placu Zwycięstwa w Warszawie. Umieszczono ją u stóp krzyża z I pielgrzymki Jana Pawła II do Polski.

Relikwiarz prymasa Wyszyńskiego zaprojektował i wykonał gdański artysta-bursztynnik Mariusz Drapikowski, twórca m.in. bursztynowej sukienki dla Ikony Jasnogórskiej – tzw. sukni zawierzenia “Totus Tuus”. Wkomponował on w relikwiarz oryginalny rękopis “Aktu osobistego oddania się Matce Bożej” i wizerunek jasnogórskiej ikony.

Relikwiarz Matki Czackiej został wykonany w drewnie lipowym i przedstawia jej wyrzeźbione dłonie, które opuszkami palców czytają napisany wypukłym pismem Braille’a fragment Psalmu 126, którym modliła się przed swoją śmiercią.

Zgodnie z decyzją papieża Franciszka wspomnienie kard. Stefana Wyszyńskiego obchodzone jest 28 maja, zaś w przypadku Matki Elżbiety Czackiej – 19 maja.

Leave a Reply