Rodziny z Rosji i Ukrainy będą nieść krzyż podczas Drogi Krzyżowej w Koloseum

Rodziny z Rosji i Ukrainy będą razem nieść krzyż przy przedostatniej stacji Drogi Krzyżowej w rzymskim Koloseum pod przewodnictwem papieża Franciszka w Wielki Piątek - poinformował Watykan. Rozważania przy tej stacji nawiązują do wojny na Ukrainie.

Droga Krzyżowa w rzymskim Koloseum w 2015 roku Fot. PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO)
Droga Krzyżowa w rzymskim Koloseum w 2015 roku Fot. PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO)

Rodziny z Rosji i Ukrainy będą razem nieść krzyż przy przedostatniej stacji Drogi Krzyżowej w rzymskim Koloseum pod przewodnictwem papieża Franciszka w Wielki Piątek – poinformował Watykan. Rozważania przy tej stacji nawiązują do wojny na Ukrainie.

Przy przedostatniej stacji, poświęconej śmierci Jezusa na krzyżu, odczytane zostaną następujące rozważania: „Śmierć wokół. Wydaje się, że życie traci wartość. Wszystko zmienia się w kilka sekund: istnienie, dni, beztroski śnieg zimą, odbiór dzieci ze szkoły, praca, uściski, przyjaźnie, wszystko”.

„Wszystko traci nagle sens. Gdzie jesteś, Panie? Gdzie się ukryłeś? Chcemy naszego życia, jakie było. Dlaczego to wszystko? Jakich win się dopuściliśmy? Czemu nas porzuciłeś? Czemu porzuciłeś nasze narody? Czemu rozbiłeś w ten sposób nasze rodziny? Czemu nie chcemy więcej marzyć i żyć? Dlaczego nasze ziemie stały się mroczne jak Golgota?” – głoszą rozważania.

Modlitwa o pokój

„Łzy się skończyły. Wściekłość ustąpiła rezygnacji” – to kolejny fragment. Są też tam słowa: „Wiemy, że nas kochasz, Panie, ale nie czujemy tej miłości i to prowadzi nas do szaleństwa. Budzimy się rano i przez kilka chwil jesteśmy szczęśliwi, ale potem natychmiast sobie przypominamy, jak trudno będzie się pojednać”. Przy stacji odczytana zostanie modlitwa o pokój, braterstwo i odbudowę „tego, co bomby miały unicestwić”. Przy ostatniej, 14. stacji krzyż będzie nieść rodzina migrantów. Napisanie rozważań Drogi Krzyżowej papież powierzył w tym roku rodzinom związanym z katolickimi stowarzyszeniami wolontariatu. Rodziny będą nieść krzyż podczas kolejnych stacji w Koloseum.

Możliwe spotkanie papieża Franciszka z patriarchą Cyrylem w Jerozolimie w czerwcu

Agencja ANSA powołując się na źródła w Kościele katolickim, poinformowała, że do spotkania papieża Franciszka z patriarchą Moskwy i całej Rusi Cyrylem może dojść w czerwcu w Jerozolimie. Według nich trwają dyskusje na ten temat w Watykanie. Oznaczałoby to przedłużenie planowanej na czerwiec wizyty papieża na Bliskim Wschodzie.

Franciszek w Libanie

Wcześniej władze Libanu informowały, że Franciszek będzie w stolicy kraju, Bejrucie 12 czerwca. Początkowo przypuszczano, że to tam dojdzie do drugiego w historii spotkania papieża z rosyjskim patriarchą. Pierwsze miało miejsce w Hawanie na Kubie w 2016 roku. Jak zaznacza Ansa, papież złożyłby wizytę w Libanie w dniach 12-13 czerwca, następnie udałby się do Ammanu w Jordanii, a stamtąd do Jerozolimy na rozmowę z Cyrylem. Włoska agencja zastrzega, że taki scenariusz nie jest pewny, ale jest na razie dyskutowany w Watykanie.

Leave a Reply