Rodzice dziecka z uszkodzeniem mózgu pozywają producentów pestycydów za „samolubne, chciwe i złośliwe” manipulacje danymi naukowymi

„Począwszy od lat 80-tych, przez lata 90-te, aż do dwutysięcznych, Dow zaangażował się w schemat postępowania, mający na celu ukrycie informacji odnośnie niebezpieczeństw związanych z chloropiryfosem przed swoimi klientami i opinią publiczną."

Rodzice dziecka z uszkodzeniem mózgu pozywają producentów pestycydów. Po raz drugi w ciągu niecałego miesiąca rodzice dziecka z uszkodzeniem mózgu pozwali producenta pestycydu chloropiryfos, twierdząc, że firma nie tylko zniszczyła zdrowie ich dziecka, ale zrobiła to pomimo świadomości, że jej produkt może spowodować uszkodzenie mózgu u dzieci, w tym nienarodzonych dzieci, których matki miały kontakt z daną substancją chemiczną.

We wtorek Carmela Zamora Avila i Reymundo Arciniega Herrara pozwali Corteva, Inc. (dawniej Dow) w Kalifornijskim Sądzie Najwyższym. W skardze rodzice, oboje pracownicy farmy, twierdzą, że ich córka Britney, obecnie 13-letnia, była narażona na chloropiryfos, będąc jeszcze w macicy, w wyniku czego ma teraz autyzm, otyłość i problemy ze wzrokiem.

spray

Chloropiryfos, organofosforan związany z uszkodzeniami neurologicznymi u dzieci i płodów, jest szeroko stosowany przy produkcji zwykłych owoców i warzyw.

W zeszłym roku Kalifornia zakazała stosowania tej substancji chemicznej. W lutym 2020 roku Corteva oświadczyła, że ​​nie będzie już sprzedawać pestycydu – powołując się na kwestie finansowe, a nie ze względów bezpieczeństwa. Jednak inni producenci, w tym Gharda Chemicals, nadal wytwarzają i sprzedają pestycydy na bazie chloropiryfosu.

Zgodnie z pozwem złożonym przez Avilę i Herrarę, sześć lat przed poczęciem ich córki Britney, Agencja Ochrony Środowiska Stanów Zjednoczonych (EPA) przeprowadziła dokładną analizę danych przedstawionych przez Dow i ustaliła, że ​​chloropiryfos jest toksyczny dla rozwijającego się układu nerwowego i mózgu ssaków w tym dzieci, i że „w związku z tym wymagany był dodatkowy czynnik bezpieczeństwa w przypadku zastosowań, które mogą narazić dzieci na działanie chloropiryfosu”.

EPA następnie zakazała stosowania chloropiryfosu do użytku domowego, ale nadal zezwalała na jego stosowanie w rolnictwie komercyjnym. W ten sposób matka Britney była wystawiona na działanie chemicznego środka – zbierała winogrona i sprzątała pola grejpfrutów jako pracownik rolniczy i pakowaczka je podczas bycia w ciąży.

W pozwie zarzuca się, że od dziesięcioleci Dow wiedział, że chloropiryfos może szkodzić dzieciom:

„Począwszy od lat 80-tych i kontynuując do lat 90-tych i dwutysięcznych, Dow zaangażował się w schemat postępowania, mający na celu ukrycie niebezpieczeństw związanych z chloropiryfosem przed swoimi klientami i opinią publiczną. W najlepszym przypadku postępowanie to można scharakteryzować jako zaniedbanie w badaniu pod kątem określonych szkód lub w ocenie i podjęciu odpowiednich środków w celu ochrony przed szkodami związanymi z chloropiryfosem. W najgorszym przypadku sprowadzało się to do samolubnej, chciwej, złośliwej i umyślnej manipulacji danymi naukowymi i postrzeganiem przez opinię publiczną szkód spowodowanych przez Lorsban – to znaczy chloropiryfos i chloropiryfos oxon ”.

„Od lat EPA oraz stanowi i federalni ustawodawcy decydują się chronić zyski Big Chemical zamiast zdrowie naszych dzieci” – powiedział Robert F. Kennedy, Jr., prezes Children’s Health Defense. „To nie pozostawia rodzicom innego wyboru, jak tylko dochodzić sprawiedliwości w ramach systemu prawnego dla dzieci, których życie zostało zrujnowane przez chloropiryfos Dow, znaną neurotoksynę”.

spr

We wrześniu rodzice innego dziecka, również w Kalifornii, wytoczyli Cortevie sprawę, zarzucając, że ich syn doznał „poważnych urazów neurologicznych w wyniku ciągłej ekspozycji na pestycyd chloropiryfos i jego bardziej toksyczną formę, chloropiryfos oxon”.

Działacze ekologiczni od lat walczą o federalny zakaz stosowania chloropiryfosu. Pod koniec administracji Obamy wygrali batalię prawną, która zaowocowała decyzją zmuszającą EPA do zakazania chemii. Jednak w pierwszym roku administracji Trumpa nowo mianowany administrator EPA Scott Pruitt cofnął zakaz, pomimo braku jakichkolwiek nowych dowodów, które uzasadniałyby jego decyzję, wynika z artykułu w National Law Review.

W 2019 roku kraje UE zakazały stosowania chloropiryfosu. W Stanach Zjednoczonych Hawaje uchwaliły zakaz, który wejdzie w życie w 2022 r. Jak informował Washington Post na początku tego roku, nowojorscy prawodawcy również zatwierdzili przepisy zakazujące stosowania pestycydów do końca 2021 r. Gubernator Andrew Cuomo zawetował tę ustawę pod koniec ubiegłego roku, ale nakazał stanowemu Departamentowi Ochrony Środowiska stopniowe wprowadzanie zakazu w nadchodzących miesiącach poprzez publiczne uchwalenie przepisów.

Leave a Reply