Reuters: Amerykańskie okręty wojenne dokonują przejścia przez Cieśninę Tajwańską

Po raz pierwszy od czasu wizyty na Tajwanie przewodniczącej amerykańskiej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi dwa amerykańskie okręty wojenne dokonują przeprawy przez wody międzynarodowe w Cieśninie Tajwańskiej - podał Reuters.

Okręty marynarki wojennej USA, Fot. Narong Sangnak/EPA
Okręty marynarki wojennej USA, Fot. Narong Sangnak/EPA

Po raz pierwszy od czasu wizyty na Tajwanie przewodniczącej amerykańskiej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi dwa amerykańskie okręty wojenne dokonują przeprawy przez wody międzynarodowe w Cieśninie Tajwańskiej – podał Reuters.

Agencja Reutera w swoim raporcie powołała się na informacje uzyskane od trzech amerykańskich urzędników.

Oficjele, wypowiadający się pod warunkiem zachowania anonimowości, poinformowali w sobotę, że krążowniki Chancellorsville i Antietam przeprowadzają operację, która wciąż trwa. Tego typu operacje trwają zwykle od ośmiu do 12 godzin i są ściśle monitorowane przez chińskie wojsko.

W ostatnich latach amerykańskie okręty wojenne, a okazjonalnie także te z krajów sojuszniczych, takich jak Wielka Brytania i Kanada, rutynowo przechodziły przez cieśninę, wywołując irytację władz w Pekinie – przypomina Reuters.

Chiny, które roszczą sobie prawo do Tajwanu jako własnego terytorium, wbrew sprzeciwowi demokratycznie wybranego rządu w Tajpej, rozpoczęły ćwiczenia wojskowe w pobliżu wyspy po wizycie Pelosi na początku sierpnia. Wizyta amerykańskiej polityk wywołała gniew władz Państwa Srodka, które uznały ją za amerykańską próbę ingerencji w wewnętrzne sprawy Chin.

Reuters: Stany Zjednoczone nie mają formalnych stosunków dyplomatycznych z Tajwanem, ale są zobowiązane prawem do zapewnienia wyspie środków do obrony

W tydzień po odwiedzinach przewodniczącej Pelosi na wyspę udała się grupa pięciu innych amerykańskich ustawodawców, na co wojsko Chin odpowiedziało przeprowadzeniem kolejnych ćwiczeń w pobliżu Tajwanu. Z kolei w czwartek przybyła z wizytą senator Marsha Blackburn, zasiadająca w komisjach handlu i służb zbrojnych.

Administracja prezydenta Joe Bidena stara się nie dopuścić do tego, by napięcia między Waszyngtonem a Pekinem przerodziły się w konflikt, podkreślając, że takie podróże amerykańskich ustawodawców są rutynowe i nie stanowią odejścia od obowiązującego status quo.

Stany Zjednoczone nie mają formalnych stosunków dyplomatycznych z Tajwanem, ale są zobowiązane prawem do zapewnienia wyspie środków do obrony – zaznacza Reuters w swoim komunikacie.

Chiny nigdy nie wykluczyły użycia siły w celu podporządkowania Tajwanu swojej kontroli.

Leave a Reply