Radosław Fogiel: Decyzje w koalicji podejmuje PiS

W kwestii Rosji nie możemy mówić o reparacjach, bo reparacje płaci pokonany – mówi w piątkowej "Rzeczpospolitej" Radosław Fogiel, rzecznik PiS.

Radosław Fogiel, Fot. PAP/Marcin Obara
Radosław Fogiel, Fot. PAP/Marcin Obara

W kwestii Rosji nie możemy mówić o reparacjach, bo reparacje płaci pokonany – mówi w piątkowej “Rzeczpospolitej” Radosław Fogiel, rzecznik PiS.

“Rzeczpospolita” zapytała rzecznika Prawa i Sprawiedliwości, czy ugrupowanie popiera PO ws. reparacji, by domagać się ich także od Rosji.

“Komisja Spraw Zagranicznych przedstawiła zbiorczy projekt, gdzie został dopisany akapit o tym, że należy takie działania analityczne, zakończone opracowaniem raportu, jakie miały miejsce w przypadku Niemiec, prowadzić w kwestii Rosji. Pamiętajmy, że jesteśmy na zupełnie innym etapie. Tu mamy raport i wyliczenia. Do tego mówimy o państwie, które wojnę zapoczątkowało, jakkolwiek by nam się to nie podobało, jakkolwiek by to było niesprawiedliwe z formalnoprawnego punktu widzenia, Związek Radziecki był wśród państw zwycięskich” – powiedział.

Przypomniał, że to podnosili nawet politycy opozycji podczas posiedzenia Komisji Spraw Zagranicznych, mówiąc, że z tego powodu nie można mówić o reparacjach. “Reparacje płaci pokonany. Można mówić o innych formach zadośćuczynienia” – wyjaśnił.

“Czy w PiS trwają rozmowy nad zmianą premiera?” – zapytała “Rz”. “Nie” – odpowiedział rzecznik PiS.

Gazeta zapytała także, czy Mateusz Morawiecki jest przewidziany jako premier do wyborów parlamentarnych.

“Wielokrotnie mówił o tym prezes Jarosław Kaczyński. Oczywiście w polityce nigdy nie ma się 100-proc. pewności, bo mogą się wydarzyć najróżniejsze rzeczy, ale taka jest nasza intencja” – odpowiedział Fogiel.

Leave a Reply