Putin: Rosja ma zamiar nadal rozwijać integrację z Białorusią

Rosja wzywa do dialogu pomiędzy władzami i opozycją na Białorusi - powiedział w czwartek prezydent Władimir Putin. Zastrzegł przy tym, że Moskwa ma zamiar nadal rozwijać integrację z sąsiednim krajem.

Putin: Rosja ma zamiar nadal rozwijać integrację z Białorusią

Rosja wzywa do dialogu pomiędzy władzami i opozycją na Białorusi – powiedział w czwartek prezydent Władimir Putin. Zastrzegł przy tym, że Moskwa ma zamiar nadal rozwijać integrację z sąsiednim krajem.

Wypowiadając się na posiedzeniu kolegium MSZ Rosji, Putin powiedział, że sytuacja wewnętrzna na Białorusi „uspokoiła się”, ale „problemy pozostają”. Dodał następnie: „Doskonale zdajemy sobie z tego sprawę. Wzywamy do dialogu między władzami i opozycją”.

Zastrzegł, że Rosja „będzie kontynuować politykę umacniania więzi i pogłębiania procesów integracyjnych z Białorusią”. Zapowiedział, że Moskwa będzie realizować przyjęte niedawno „mapy drogowe” dotyczące integracji w ramach Państwa Związkowego. Zamiarem Rosji jest przejście do prowadzenia przez dwa kraje uzgodnionej polityki makroekonomicznej, podatkowej i kredytowo-bankowej – wyjaśnił.

Rosyjski prezydent oskarżył kraje zachodnie, że „wykorzystują kryzys migracyjny na granicy białorusko-polskiej jako nowy pretekst do nacisków w zbliżonym do Rosji regionie i do presji na Mińsk”.

Wcześniej w czwartek premier Rosji Michaił Miszustin powiedział, że Rosja już przystąpiła do realizacji decyzji podjętych na spotkaniu Putina i Alaksandra Łukaszenki 4 listopada. Przypomniał, że przywódcy zatwierdzili wówczas programy integracyjne.

Miszustin powiedział także, że Rosja „okazuje wsparcie Białorusi w przezwyciężeniu bezprawnych jednostronnych sankcji gospodarczych” nałożonych na Mińsk przez Zachód.

Putin chce gwarancji bezpieczeństwa dla Rosji na kierunku zachodnim

Prezydent Rosji Władimir Putin polecił MSZ swego kraju, by dążyło do uzyskania „poważnych i długoterminowych” gwarancji bezpieczeństwa dla Rosji na kierunku zachodnim. Oświadczył także, że ostrzeżenia Rosji pod adresem Zachodu przyniosły pewien skutek.

Putin powiedział, że „poważne i długoterminowe gwarancje bezpieczeństwa” są Moskwie potrzebne, bowiem „Rosja nie może stale myśleć o tym, co może się tam jutro wydarzyć”. Oświadczył przy tym, że Rosja „ma do czynienia z niezbyt solidnymi partnerami, którzy łatwo porzucają wszelkie wcześniejsze zobowiązania”.

„Nasze ostrzeżenia pod adresem krajów zachodnich w ostatnim czasie mimo wszystko wywołują pewien skutek. Pojawiło się tam pewne napięcie” – przekonywał Putin, który wypowiadał się na posiedzeniu kolegium MSZ Rosji.

Ostrzegł następnie: „trzeba, aby to napięcie u nich utrzymało się jak najdłużej, żeby nie przyszło im do głowy urządzić nam na naszych granicach zachodnich jakiś niepotrzebny nam konflikt”.

Putin oskarżył kraje zachodnie o to, że „powierzchownie” traktują uwagi Rosji na temat granic, których – w jej ocenie – nie wolno przekraczać. „Partnerzy zachodni zaostrzają sytuację dostawami nowoczesnego uzbrojenia dla Kijowa, prowadzeniem prowokacyjnych manewrów na Morzu Czarnym, a także w innych regionach zbliżonych do naszych granic” – oświadczył.

Leave a Reply