Putin i Łukaszenka kontynuują „sprawdzian sił reagowania”

Prezydenci Rosji i Białorusi Władimir Putin i Aleksander Łukaszenka podjęli decyzję o kontynowaniu "sprawdzianu sił reagowania" Państwa Związkowego - poinformował w niedzielę białoruski minister obrony Wiktar Chrenin.

Putin i Łukaszenka kontynuują

Prezydenci Rosji i Białorusi Władimir Putin i Aleksander Łukaszenka podjęli decyzję o kontynowaniu „sprawdzianu sił reagowania” Państwa Związkowego – poinformował w niedzielę białoruski minister obrony Wiktar Chrenin.

„W związku ze wzrostem aktywności militarnej przy granicach Państwa Związkowego i pogorszeniem sytuacji w Donbasie prezydenci Białorusi i Rosji postanowili kontynuować sprawdzian sił reagowania Państwa Związkowego” – powiedział Chrenin.

Rosyjskie siły pozostaną na Białorusi

Decyzje przywódców Rosji i Białorusi Chrenin ogłosił przy okazji podsumowania manewrów Związkowa Stanowczość–2022, które zakończyły się w niedzielę na Białorusi i były tylko częścią „sprawdzianu sił reagowania” Państwa Związkowego.

Według ministra cel kontynuowania „sprawdzianu sił reagowania” jest niezmiennyma zapewnić odpowiednią odpowiedź i deeskalację przygotowań „wojskowych złoczyńców w pobliżu wspólnych granic Państwa Związkowego”.

W sobotę sekretarz białoruskiej Rady Bezpieczeństwa Alaksandr Walfowicz mówił, że o terminie zakończenia „sprawdzianu sił reagowania” Państwa Związkowego i wyprowadzenia z Białorusi rosyjskich wojsk zdecydują prezydenci Alaksandr Łukaszenka i Władimir Putin.

„Nikt nie mówił, że wojska wrócą (do Rosji – red.) jutro czy pojutrze. Manewry kończą się, a sprawdzian jest kontynuowany” – tłumaczył Walfowicz w sobotę na poligonie Obóz-Lesnowski pod Baranowiczami.

Leave a Reply