Putin: Do końca roku powstanie mechanizm demarkacji granicy Armenii i Azerbejdżanu

Rosja, Armenia i Azerbejdżan ustaliły, że do końca roku powinien zostać utworzony mechanizm delimitacji i demarkacji granicy między Azerbejdżanem i Armenią - poinformował w piątek prezydent Rosji Władimir Putin.

Putin: Do końca roku powstanie mechanizm demarkacji granicy Armenii i Azerbejdżanu

Rosja, Armenia i Azerbejdżan ustaliły, że do końca roku powinien zostać utworzony mechanizm delimitacji i demarkacji granicy między Azerbejdżanem i Armenią – poinformował w piątek prezydent Rosji Władimir Putin.

„Porozumieliśmy się w kilku kwestiach, które uważam za kluczowe. Pierwszą z nich jest stworzenie mechanizmów – umówiliśmy się, że będzie to zrobione do końca roku – demarkacji i delimitacji granicy między dwoma państwami” – powiedział Putin. Rosyjski prezydent wypowiadał się w Soczi po rozmowach trójstronnych, w których uczestniczyli: premier Armenii Nikol Paszynian i prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew.

W oświadczeniu ustalonym przez trzech przywódców zapowiedzieli oni „podjęcie kroków na rzecz podniesienia poziomu stabilności i bezpieczeństwa na granicy Azerbejdżanu i Armenii”. Alijew, Paszynian i Putin zapowiedzieli dążenie do powołania „komisji dwustronnej ds. delimitacji granicy państwowej i późniejszej demarkacji przy pomocy w formie konsultacji ze strony Federacji Rosyjskiej na wniosek stron”.

Spotkanie przywódców odbyło się nieco ponad rok po kolejnej odsłonie konfliktu ormiańsko-azerskiego o Górski Karabach. Azerbejdżan odniósł zwycięstwo, a jego siły zdobyły strategiczne miasto Szusza, co zmusiło Armenię do zgody na rozejm. Rosja jest gwarantem tego zawieszenia broni, a rosyjskie siły rozjemcze w liczbie około 2000 ludzi pozostają w Górskim Karabachu.

Leave a Reply