Przywódcy Francji i Niemiec rozmawiali z Łukaszenką i Putinem o kryzysie na granicy

Kanclerz Angela Merkel i Alaksander Łukaszenka rozmawiali telefonicznie o trudnej sytuacji na granicach Białorusi i Unii Europejskiej, a w szczególności o potrzebie pomocy humanitarnej dla uchodźców i migrantów - poinformowało w poniedziałek biuro prasowe rządu federalnego. Prezydent Francji Emmanuel Macron rozmawiał przez telefon ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Władimirem Putinem - wynika z informacji przekazanych przez doradcę Macrona.

Przywódcy Francji i Niemiec rozmawiali z Łukaszenką i Putinem o kryzysie na granicy

Kanclerz Angela Merkel i Alaksander Łukaszenka rozmawiali telefonicznie o trudnej sytuacji na granicach Białorusi i Unii Europejskiej, a w szczególności o potrzebie pomocy humanitarnej dla uchodźców i migrantów – poinformowało w poniedziałek biuro prasowe rządu federalnego. Prezydent Francji Emmanuel Macron rozmawiał przez telefon ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Władimirem Putinem – wynika z informacji przekazanych przez doradcę Macrona.

Wczesniej kanał Puł Pierwogo na Telegramie poinformował, że „rozmowa Łukaszenki z p.o. kanclerza Niemiec trwała około 50 minut”.

W trakcie rozmowy „omówiono szereg problemów, a przede wszystkim sytuację uchodźców na granicy białorusko-polskiej, białorusko-litewskiej i białorusko-łotewskiej”.

W rozmowie „poruszono też szczegółowo sposoby i perspektywy rozwiązania problemu migracyjnego, aby nie dopuścić do eskalacji sytuacji na granicy”.

Rozmowa dotknęła również problemu pomocy humanitarnej dla uchodźców.
Alaksander Łukaszenka i Angela Merkel uzgodnili dalsze kontakty w celu rozwiązania sytuacji.

Prezydent Francji o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej rozmawiał z Władimirem Putinem

Prezydent Francji Emmanuel Macron rozmawiał przez telefon ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Władimirem Putinem. Zgodzili się, że należy deeskalować kryzys migracyjny na granicach z Białorusią – wynika z informacji przekazanych przez doradcę Macrona.

Połączenie telefoniczne trwało godzinę i 45 minut. Choć przywódcy zgodzili się w sprawie deeskalacji, mieli inne poglądy na temat źródeł kryzysu, poinformował pracownik Pałacu Elizejskiego. „W sprawie migracji, nawet jeśli są rozbieżności co do źródeł obecnego kryzysu na granicy z Białorusią, Władimir Putin powiedział prezydentowi Macronowi, że rozumie potrzebę zakończenia związanego z nią kryzysu, przede wszystkim z poczucia ludzkiej przyzwoitości wobec migrantów, którzy są politycznie wykorzystywani” – przekazał.

„Mamy nadzieję, że ta długa rozmowa przyniesie rezultaty w najbliższych dniach” – dodał doradca, wskazując, że Putin wkrótce o kryzysie będzie rozmawiał z Aleksandrem Łukaszenką.

Od wiosny gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy Białorusi z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. UE i państwa członkowskie podkreślają, że to efekt celowych działań reżimu Alaksandra Łukaszenki, który instrumentalnie wykorzystuje migrantów w odpowiedzi na nałożone na Białoruś sankcje.

Leave a Reply