Przesunięcie terminu wyborów samorządowych. Premier zabrał głos

Rzeczywiście jest taki plan, żeby o kilka miesięcy, o pół roku albo nieco dłużej przesunąć wybory samorządowe - powiedział we wtorek w Stalowej Woli (woj. podkarpackie) premier Mateusz Morawiecki. Zapewnił, że wybory parlamentarne odbędą się w terminie konstytucyjnym.

Lokal wyborczy i urna, Fot. PAP/Darek Delmanowicz (zdjęcie ilustracyjne)
Lokal wyborczy i urna, Fot. PAP/Darek Delmanowicz (zdjęcie ilustracyjne)

Rzeczywiście jest taki plan, żeby o kilka miesięcy, o pół roku albo nieco dłużej przesunąć wybory samorządowe – powiedział we wtorek w Stalowej Woli (woj. podkarpackie) premier Mateusz Morawiecki. Zapewnił, że wybory parlamentarne odbędą się w terminie konstytucyjnym.

W poniedziałek szef klubu PiS Ryszard Terlecki powiedział na antenie Radia Kraków, że – jak sądzi – wybory parlamentarne odbędą się w konstytucyjnym terminie – jesienią 2023 r. Jeśli chodzi o wybory samorządowe, to PKW – jak mówił – sygnalizuje, że trudna byłaby organizacja ich w tym samym czasie co parlamentarnych. „Jesteśmy zdecydowani zaproponować ustawę, która przesunie termin wyborów samorządowych o pół roku” – powiedział Terlecki.

Premier o zmianie terminu wyborów samorządowych

O kwestię możliwego przesunięcia wyborów samorządowych dziennikarze pytali premiera Morawieckiego podczas briefingu prasowego w Stalowej Woli. Szef rządu odparł, że „od strony organizacyjnej, technicznej, a nawet prawnej powiedziano mu, że może być bardzo trudno zorganizować wybory samorządowej w jednym czasie z wyborami parlamentarnymi”.

Dlatego – jak jak powiedział – „rzeczywiście jest taki plan, aby stabilna sytuacja jaką mamy dzisiaj w polskich samorządach była, można by rzec, jeszcze stabilniejsza, żeby o kilka miesięcy czy o pół roku albo nieco dłużej, ale na 2024 rok przesunąć wybory samorządowe”.

Zapewnił, że wybory parlamentarne odbędą się w terminie ustawowym, konstytucyjnym.

Ostatnie wybory samorządowe w Polsce odbyły się jesienią 2018 r., poprzedziły je istotne zmiany w prawie wyborczym. Wprowadzono m.in. dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast oraz wydłużono z 4 do 5 lat kadencję organów samorządowych. Z kolei ostatnie wybory parlamentarne miały miejsce na jesieni 2019 r. Oznacza to, że kolejne wybory zarówno na szczeblu samorządowym i centralnym powinny zgodnie z prawem odbyć się w 2023 r.

Leave a Reply