Przed 5 czerwca rząd ogłosi harmonogram luzowania obostrzeń. Czy można im jeszcze wierzyć?

Przed 5 czerwca ogłosimy harmonogram luzowania obostrzeń - poinformował w sobotę minister zdrowia Adam Niedzielski. Podkreślił, że jest optymistą, jeżeli chodzi o powrót do normalnego życia i spotkań w większej skali.

Przed 5 czerwca rząd ogłosi harmonogram luzowania obostrzeń. Czy można im jeszcze wierzyć?

Przed 5 czerwca ogłosimy harmonogram luzowania obostrzeń – poinformował w sobotę minister zdrowia Adam Niedzielski. Podkreślił, że jest optymistą, jeżeli chodzi o powrót do normalnego życia i spotkań w większej skali.

Szef resortu zdrowia, który w sobotę był gościem na antenie RMF FM, został zapytany, czy można powiedzieć, że wygraliśmy z COVID-19. „Nie ma czegoś takiego jak ostateczne zwycięstwo z pandemią” – odparł podkreślając, że sytuacja potrafi się dynamicznie zmieniać. „Jedna mutacja może wywrócić stolik” – dodał.

„Z tymi mutacjami, z którymi mamy do czynienia, na pewno radzimy sobie w tej chwili, mamy wygaszenie trzeciej fali, ale myślę, że będziemy musieli zawsze żyć z takim nastawieniem, że za chwilę możemy wchodzić w różne etapy zarządzania kryzysowego” – powiedział Niedzielski.

Onkolodzy: Nieprawdopodobna fala nowotworów, ludzie błagają o pomoc

Spadek zakażeń o ponad 40 procent

Minister poinformował także, że w sobotę liczba nowych zakażeń COVID-19 wynosi 1,5 tys. przypadków i zaznaczył, że to w porównaniu z poprzednim tygodniem oznacza spadek rzędu ponad 40 proc. „Jeżeli w tej sytuacji luzowania obostrzeń nie mamy takiego odbicia, to pokazuje, że pojawiają się naturalne bariery, tzn. mówię tutaj po prostu o pewnych elementach odporności populacyjnej” – mówił.

Dopytywany, kiedy pojawi się nowy harmonogram odmrażania kolejnych branż, np. dyskotek, szef resortu zdrowia poinformował, że na ten temat będą rozmowy w przyszłym tygodniu, aby zaproponować dłuższy harmonogram luzowania obostrzeń. „Na pewno przed 5 czerwca ogłosimy ten harmonogram” – poinformował.

Polacy nie chcą szprycy. Waldemar Kraska: Apelujemy do młodych o zgłaszanie się na szczepienia

Niedzielski zapytany, czy jest szansa, że powróci życie koncertowe czy spotkania w większej skali, odpowiedział, że jest w tej kwestii optymistą. „Jeżeli trend będzie kontynuowany i przede wszystkim będziemy nadal mieli postępy w Narodowym Programie Szczepień, to nie mamy argumentów, żeby nie przywracać normalnego życia” – powiedział.

Rośnie liczba prób samobójczych u dzieci i młodzieży

Leave a Reply