Projekty ustaw związane ze skandalicznym “Polskim Ładem” mają pojawić się już na najbliższych posiedzeniach Sejmu

Myślę, że już na najbliższych posiedzeniach Sejmu pojawią się projekty ustaw związane z Polskim Ładem - powiedziała w niedzielę senator PiS Maria Koc. Jak dodała, wiele ze zmian wejdzie w życie już w tym roku, natomiast zmiany dotyczące podatków - prawdopodobnie od początku przyszłego roku.

Myślę, że już na najbliższych posiedzeniach Sejmu pojawią się projekty ustaw związane z Polskim Ładem – powiedziała w niedzielę senator PiS Maria Koc. Jak dodała, wiele ze zmian wejdzie w życie już w tym roku, natomiast zmiany dotyczące podatków – prawdopodobnie od początku przyszłego roku.

Firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę Polski Ład, to nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Program został przedstawiony na sobotniej konwencji programowej – jego fundamenty to 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym kwota wolna od podatku do 30 tys. zł), inwestycje, które mają wygenerować 500 tys. nowych miejsc pracy, mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 mkw. bez formalności, a także emerytura bez podatku do 2500 zł.

O to, kiedy zapowiadane zmiany wejdą w życie, była pytana w niedzielę w Radiu Zet senator PiS Maria Koc. Polityk podkreśliła, że powinno odbyć się to “jak najszybciej”, dlatego że – jej zdaniem – jest to program na wyjście z kryzysu “gospodarczego, ale też w pewnym sensie społecznego”, w którym znaleźliśmy się w związku z pandemią.

Dopytywana, czy założenie, że zmiany podatkowe wejdą w życie od 1 stycznia przyszłego roku, jest “bliskie prawdy”, Koc potwierdziła. “Myślę, że tak. To bardzo możliwe, że to wejdzie w życie od początku nowego roku podatkowego” – powiedziała. “Na pewno wiele z tych zmian wejdzie w życie jeszcze w tym roku. Myślę, że już na najbliższych posiedzeniach Sejmu pojawią się ustawy związane z Polskim Ładem” – dodała.

Nowy „Polski Ład” zachwycił Lewicę. „Nie musicie pisać tych ustaw – Lewica już je ma”

Polski Ład korzystny lub neutralny dla 90 proc. podatników

Część ekspertów wskazuje jednak, że niektóre z rozwiązań, zwłaszcza wprowadzenie 9-procentowej składki zdrowotnej także dla przedsiębiorców (bez możliwości odliczenia jej od podatku) w efekcie oznacza wzrost obciążeń dla wyższej klasy średniej. Na tę uwagę szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot, który również gościł w programie odparł, że podczas analizy projektów w tej sprawie Kancelaria Prezydenta weźmie pod uwagę “również te okoliczności”. “Ale powtarzam, po tym, co przedstawiono wczoraj, ja tutaj większych obaw bym nie miał” – zaznaczył.  Podkreślał, że całość Polskiego Ładu ma charakter “bardzo prospołeczny” i “bardzo propracowniczy”.

“PolskiŁad jest korzystny lub neutralny dla 90 proc. podatników. Na emeryturze bez podatku zyska aż 91 proc. emerytów i rencistów. 18 mln Polaków zyskuje na zmianie. System jest tak skonstruowany, że każdy kto zarabia na umowie o pracę do 10 000 zł nie straci” – napisał w niedzielę na Twitterze rzecznik rządu Piotr Müller.

Podobne wyliczenia przedstawiał już wcześniej m.in. wicepremier, lider Porozumienia Jarosław Gowin. Jego zdaniem regulacje przedstawione w programie oznaczają obniżkę podatków dla 90 proc. Polaków, dla 5 proc. są “neutralne”, a dla kolejnych 5 proc. “rzeczywiście oznaczają wzrost, ale nie podatków, tylko danin społecznych”.

Zgodnie z zapowiedzią premiera wokół programu planowane są szerokie konsultacje.

Walia: Upadek cywilizacji – Owen J Hurcum pierwszy „niebinarny”, „zmiennopłciowy” burmistrz na świecie

Leave a Reply