Prezydent Zełenski z Kijowa: nie składamy broni. Będziemy bronić naszego kraju [VIDEO]

Nie składamy broni; będziemy bronić naszego kraju - powiedział w nagraniu opublikowanym w sobotę rano prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Prezydent Zełenski z Kijowa: nie składamy broni. Będziemy bronić naszego kraju [VIDEO]

Nie składamy broni; będziemy bronić naszego kraju – powiedział w nagraniu opublikowanym w sobotę rano prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Nie składamy broni; będziemy bronić naszego kraju – powiedział w nagraniu opublikowanym w sobotę rano na Telegramie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

„Dzień dobry, Ukraińcy. Teraz w Internecie jest dużo fałszywych informacji, jakobym wzywał nasze wojsko do złożenia broni i do ewakuacji. A więc: oto jestem, nie złożymy broni, będziemy bronić naszego państwa, bo naszą bronią jest prawda. Naszą prawdą jest to, że to jest nasza ziemia, nasz kraj, nasze dzieci i będziemy tego wszystkiego bronić. To właśnie chciałem wam powiedzieć. Chwała Ukrainie!” – oświadczył Zełenski w kilkudziesięciosekundowym filmiku nagranym przed kancelarią prezydenta w centrum Kijowa.

Doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak zapewnił w sobotę, że nocne ataki sił rosyjskich w Kijowie i innych miastach zostały odparte. Według niego Rosja straciła dotąd 3500 żołnierzy, a siły ukraińskie wzięły 200 jeńców.

Podolak zapewnił, że celem wojsk rosyjskich było „złamanie tej nocy obrony” Kijowa, przy użyciu desantu, a następnie wjazd sił pancernych i że „wszystkie ataki zostały absolutnie profesjonalnie odparte” przez siły ukraińskie.

Nieudana próba przejęcia przez Rosjan jednostki wojskowej w Kijowie

Zapewnił, że w stolicy „absolutnie skutecznie działały oddziały obrony terytorialnej”.

Wspomniał o próbie przejęcia przez Rosjan jednostki wojskowej w Kijowie, która jednak się nie udała.

Sztab generalny sił zbrojnych Ukrainy podał w piątek rano, że wojska rosyjskie kontynuują ofensywę po przegrupowaniu sił rezerwowych na obszarach graniczących z Ukrainą. Według sztabu dowodzenie lotnictwa taktycznego Rosji odbywa się ona z terytorium Białorusi i anektowanego Krymu.

Rosjanie atakują lotniska, ich celem sa oddziały ukraińskie na wschodzie kraju i na północy obwodu kijowskiego. Dokonali ostrzałów lotniczych w rejonie Sum, Połtawy i Mariupola. Od strony Morza Czarnego wystrzelili pociski manewrujące Kalibr.

Trwają walki w mieście Ochtyrka w obwodzie sumskim i również na wschodzie kraju, w obwodzie charkowskim.

Leave a Reply