Prezydent Zełenski: Wejście Ukrainy do UE będzie decydujące dla przyszłości Europy

Prezydent Wołodymyr Zełenski spodziewa się, że najbliższych tygodniach Ukraina otrzyma status kandydata do UE. "Uważam, że będzie to decyzja ważna nie tylko dla samej Ukrainy, lecz dla całego europejskiego projektu" - powiedział Zełenski w poniedziałek późnym wieczorem w nagraniu wideo.

Prezydent Wołodymyr Zełenski. Fot. PAP/EPA/UKRAINIAN PRESIDENTIAL PRESS SERVICE HANDOUT
Prezydent Wołodymyr Zełenski. Fot. PAP/EPA/UKRAINIAN PRESIDENTIAL PRESS SERVICE HANDOUT

Prezydent Wołodymyr Zełenski spodziewa się, że najbliższych tygodniach Ukraina otrzyma status kandydata do UE. „Uważam, że będzie to decyzja ważna nie tylko dla samej Ukrainy, lecz dla całego europejskiego projektu” – powiedział Zełenski w poniedziałek późnym wieczorem w nagraniu wideo.

„To zdecyduje, czy Unia Europejska ma przyszłość, czy też nie” – podkreślił Zełenski.

Jeszcze w czerwcu Komisja Europejska ma przedstawić swoje stanowisko w sprawie statusu Ukrainy jako państwa kandydującego do UE.

Zełenski o walkach w Siewierodoniecku: nasi żołnierze nie ustępują

W nagraniu wideo prezydent Zełenski powiedział również, że ukraińscy żołnierze nie ustępują ze swych pozycji w ogarniętym walkami Siewierodoniecku w obwodzie ługańskim na wschodzie kraju.

„Nasi bohaterowie nie ustępują w Siewierodoniecku. W mieście toczą się zacięte walki uliczne” – stwierdził Zełenski.

„Ukraiński Donbas trzyma się mocno!”

Odnosząc się do sytuacji w Donbasie, w przemysłowym regionie, w którym leży Siewierodonieck, powiedział: „Ukraiński Donbas się trzyma, trzyma się mocno!”

„Główne wysiłki wroga skupiają się” na próbie całkowitego zajęcia tego ośrodka przemysłowego – podała w poniedziałek wieczorem ukraińska armia.

„Nasi żołnierze zachowują kontrolę nad Siewierodonieckiem, walki trwają w jego wschodniej części” – dodał w swoim komunikacie Sztab Generalny armii Ukrainy.

Leave a Reply