
Ukraina potrzebuje 7 miliardów dolarów miesięcznie, aby zrekompensować straty gospodarcze spowodowane wojną z Rosją – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas debaty o pomocy dla Ukrainy, zorganizowanej w Waszyngtonie przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Bank Światowy.
“A na odbudowę będziemy potrzebować setek miliardów dolarów” – dodał Zełenski w wystąpieniu online, cytowany przez agencję AFP.
Podkreślił, że zakończenie wojny to jedyny sposób na powstrzymanie światowego kryzysu żywnościowego. Jak wskazał, blokada ukraińskich portów na Morzu Czarnym wpływa na światowe bezpieczeństwo żywności.
Zaapelował również do społeczności międzynarodowej o wykluczenie Rosji z instytucji finansowych i wezwał wszystkie kraje do natychmiastowego zerwania stosunków z Moskwą.
Bardzo mocne wystąpienie prezydenta 🇺🇦 @ZelenskyyUa na początek spotkania ws. pomocy Ukrainie, w @IMFNews i @WorldBank, współprowadzonego przez premiera 🇺🇦 @Denys_Shmyhal. Skala zniszczeń jest ogromna. Społeczność międzynarodowa musi sprawić, by Rosja zapłaciła za swoje zbrodnie. pic.twitter.com/GtGhcSI7yR
— Paweł Jabłoński (@paweljabIonski) April 21, 2022
Premier Ukrainy Denys Szmyhal, który również zabrał głos w dyskusji, ocenił, że ukraiński PKB może zmaleć w tym roku o ponad 50 proc., a jego kraj będzie potrzebował planu odbudowy analogicznego do planu Marshalla.
Zdaniem prezesa Banku Światowego Davida Malpassa straty materialne poniesione dotąd przez Ukrainę z powodu uszkodzenia budynków i infrastruktury w toku rosyjskiej inwazji sięgają ok. 60 mld dolarów i będą rosły w miarę, jak będzie trwała wojna. Malpass przemawiał podczas debaty poświęconej pomocy dla Ukrainy, zorganizowanej w Waszyngtonie przez Bank Światowy oraz Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Powiedział, że wczesne szacunki “zawężonych” kosztów zniszczeń nie uwzględniają rosnących dla Ukrainy kosztów ekonomicznych wojny.
“Wojna trwa, więc koszty rosną” – podkreślił
Zełenski prosi o czołgi Leopard
Prezydent Ukrainy zwrócił się w czwartek do parlamentu i narodu Portugalii z prośbą o przekazanie czołgów Leopard, transporterów opancerzonych i pocisków przeciwokrętowych Harpoon, aby Ukraina mogła bronić się przed rosyjską agresją.
“Kiedy zwracamy się do narodów wolnego świata, mówimy o prostych i zrozumiałych rzeczach. Żądamy uzbrojenia, żeby obronić się w obliczu brutalnego rosyjskiego wtargnięcia, które przyniosło naszym ludziom tyle zła, ile przed 80 laty przyniosło nazistowskie wtargnięcie. Czołgi Leopard, transportery opancerzone, rakiety przeciwokrętowe Harpoon – to właśnie jest to, co u was jest i czym możecie pomóc obronić wolność i cywilizację Europy. Dlatego zwracam się do waszego państwa z prośbą o przekazanie nam tej pomocy” – powiedział Zełenski przez łącze wideo.
Zełenski: w Mariupolu znajduje się ponad 400 rannych ukraińskich żołnierzy
Prezydent Ukrainy, cytowany przez portal informacyjny Ukrinform, powiedział, że oblężonym Mariupolu znajduje się ponad 400 rannych ukraińskich żołnierzy.
Przyznał, że rozpatrywane są dwie opcje odblokowania miasta: militarna i dyplomatyczna. “Odblokowanie Mariupola jest możliwe na kilka sposobów. Istnieje droga militarna, musimy się do niej przygotować i przygotowujemy się, żeby być silnymi. I tutaj potrzebujemy pomocy naszych partnerów. To dla nas trudne, potrzebujemy odpowiedniej broni. Ale myślimy o tym” – powiedział prezydent.
Jednocześnie wymienił inny sposób – dyplomatyczny, humanitarny, który – jego zdaniem – może być zrealizowany bardzo szybko.
“Zaproponowaliśmy kilka opcji, nawet nie bezpośrednio, (a) przez pośredników w formie wymiany, aby zacząć przynajmniej od +rannych za rannych+. W twierdzy jest ponad 400 rannych. I to tylko wojskowi. Są też ranni cywile” – powiedział Zełenski.
Rosjanie próbują przejąć pełną kontrolę nad Mariupolem
W czwartek rano ukraiński sztab generalny podał, że “na kierunku donieckim i taurydzkim nieprzyjaciel próbował przejąć pełną kontrolę nad Mariupolem”. Mimo rozkazu wydanego przez prezydenta Rosji Władimira Putina wojska rosyjskie “kontynuowały naloty i podejmowały próby szturmu w rejonie portu i kombinatu metalurgicznego Azowstal”.
Bank Światowy: Ukraina poniosła ok. 60 mld dolarów strat materialnych przez inwazję rosyjską
Straty materialne poniesione dotąd przez Ukrainę z powodu uszkodzenia budynków i infrastruktury w toku rosyjskiej inwazji sięgają ok. 60 mld dolarów i będą rosły w miarę, jak będzie trwała wojna – powiedział w czwartek prezes Banku Światowego David Malpass.
Malpass przemawiał podczas debaty poświęconej pomocy dla Ukrainy, zorganizowanej w Waszyngtonie przez Bank Światowy oraz Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Powiedział, że wczesne szacunki “zawężonych” kosztów zniszczeń nie uwzględniają rosnących dla Ukrainy kosztów ekonomicznych wojny.
“Wojna trwa, więc koszty rosną” – podkreślił.