Prezydent Zełenski: Potrzebujemy od kanclerza Scholza zapewnienia o wsparciu Ukrainy

Potrzebujemy zapewnienia od kanclerza Scholza, że Niemcy wspierają Ukrainę. On i jego rząd muszą się zdecydować" - powiedział w poniedziałek w wywiadzie dla "heute-journal" telewizji ZDF w Kijowie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Prezydent Wołodymyr Zełenski, Fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO
Prezydent Wołodymyr Zełenski, Fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

Potrzebujemy zapewnienia od kanclerza Scholza, że Niemcy wspierają Ukrainę. On i jego rząd muszą się zdecydować” – powiedział w poniedziałek w wywiadzie dla „heute-journal” telewizji ZDF w Kijowie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

„Nie należy próbować balansować między Ukrainą a relacjami z Rosją” – podkreślił Zełenski.

Jeśli chodzi o dostawy broni „Niemcy przyłączyły się do akcji nieco później niż niektórzy z naszych sąsiadów. To jest fakt” – zauważył prezydent Ukrainy i zaznaczył, że USA, Słowacja, Polska, Wielka Brytania „były pierwszymi, które to uczyniły, Bułgaria i Rumunia również pomogły”, podobnie jak kraje bałtyckie.

Dodał, że Niemcy i Francja wspierały Ukrainę politycznie i retorycznie, „ale na początku wojny nie potrzebowaliśmy polityki, potrzebowaliśmy pomocy”.

Prezydent Ukrainy podkreślił również, że „rosyjski rząd nie dba o to, ile osób straci życie. Nie obchodzi ich, jak długo będzie trwała wojna. Ponieważ zarabiają dzięki eksportowi energii. Nam nie jest obojętne, że ludzie tracą życie”.

Leave a Reply