Prezydent Wałbrzycha zwolniony z pracy w szpitalu

Przyczyny mojego nagłego zwolnienia z pracy w wałbrzyskim szpitalu nie mają nic wspólnego z merytoryką; w moje ocenie mają charakter polityczny – powiedział prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.

Prezydent Wałbrzycha zwolniony z pracy w szpitalu

Przyczyny mojego nagłego zwolnienia z pracy w wałbrzyskim szpitalu nie mają nic wspólnego z merytoryką; w moje ocenie mają charakter polityczny – powiedział prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.

Wcześniej w piątek dyrekcja Specjalistycznego Szpitala im. dr. A. Sokołowskiego w Wałbrzychu poinformowała o rozwiązaniu umowy o pracę z prezydentem miasta Romanem Szełemejem, który był ordynatorem Oddziału Kardiologii. „Decyzja uzasadniona jest rażącym naruszeniem podstawowych obowiązków pracowniczych” – podano w oświadczeniu przez Szpitala im. A. Sokołowskiego.

Szełemej w wystąpieniu opublikowanym na profilu w mediach społecznościowych podkreślił, że w wałbrzyskim szpitalu pracował przez 36 lat. „Przez 36 lat nieprzerwanej pracy, tworzenia ważnych elementów naszego szpitala, podziękowano mi w ten sposób za poświęcenie, za pracę, za trud, który wspólnie włożyliśmy, by nasz szpital w Wałbrzychu był wyjątkowy” – powiedział prezydent.

Szełemej: to działanie o charakterze zemsty

Według Szełemeja wypowiedzenie mu umowy o pracę przez dyrekcję szpitala to „działanie o charakterze zemsty”. „To działanie odwetowe za to, że razem z dyrekcją (poprzednią – przyp. PAP) i wieloma osobami broniliśmy szpitala przed tym, aby nie stał się on szpitalem marginalizowanym” – mówił.

Prezydent Wałbrzycha powiedział też, że wypowiedzenie zostało złożone „w trybie łamiącym procedury Kodeksu pracy”. Zapowiedział oddanie sprawy do sądu.

Szełemej uważa, że przyczyny zwolnienia go z pracy w wałbrzyskim szpitalu „nie mają nic wspólnego z merytoryką”. „W mojej ocenie mają charakter polityczny. Nadal będę walczył i zabiegał o to, aby zdrowie wałbrzyszan i mieszkańców tej części Dolnego Śląska było w dobrych rękach. Będę robił wszystko by bronić tego szpitala przez błędnymi decyzjami” – oświadczył.

W sierpniu tego roku zarząd województwa dolnośląskiego odwołał dyrektor Szpitala im. A. Sokołowskiego w Wałbrzychu Mariolę Dudziak, a na początku września wszczęto kontrolę w szpitalu dotyczącą – jak wówczas podano – zarobków pracującego w tej placówce prezydenta Wałbrzycha oraz piastowanych przez niego stanowisk.

W przesłanym przez Szpital im. A. Sokołowskiego oświadczeniu poinformowano, że decyzją dyrekcji szpitala rozwiązano umowę o pracę z prezydentem Szełemejem, który był zatrudniony na stanowisku ordynatora Oddziału Kardiologii.

Szpital o „rażącym naruszeniu obowiązków pracowniczych”

„Decyzja uzasadniona jest rażącym naruszeniem podstawowych obowiązków pracowniczych, a to obowiązku dbania o dobro zakładu pracy, wyrażającym się w powodowaniu dezorganizacji pracy Szpitala, podważaniu kompetencji przełożonej – pełniącej obowiązki dyrektora Szpitala, obowiązku rzetelnego i efektywnego wykonywania pracy, przestrzegania ustalonego czasu pracy, przestrzegania regulaminu pracy, wyrażające się w naruszaniu postanowień regulaminu pracy w zakresie potwierdzania czasu pracy przy użyciu kart zbliżeniowych, nieprzestrzeganie ustalonego w zakładzie pracy czasu pracy, w tym samowolne opuszczanie Szpitala w czasie dyżurów, nieprawidłowości w rozliczaniu czasu pracy, niewykonanie polecenia Pracodawcy, niewykonywanie obowiązków Lekarza Kierującego Oddziałem Kardiologii” – głosi oświadczenie.

Zdaniem dyrekcji szpital, Szełemej w czasie wyznaczonych dyżurów opuszczał szpital angażując do zastępstwa innych lekarzy. „Doszło w Szpitalu do sytuacji, w której Pan Roman Szełemej oraz inny lekarz pobrali wynagrodzenie za ten sam dyżur, podczas gdy w tym czasie Pan Roman Szełemej przebywał poza Szpitalem” – podano w oświadczeniu.

Dyrekcja szpitala uznała też, że łączenie funkcji prezydenta miasta z pracą w szpitalu „odbywa się kosztem zaniedbania obowiązków wobec pacjentów i szpitala”.

„W rzeczywistości Pan Roman Szełemej nie wykonuje obowiązków Lekarza Kierującego Oddziałem Kardiologii, nie nadzoruje procesu leczenia pacjentów, nie nadzoruje procesu kształcenia lekarzy rezydentów i stażystów, nie podpisuje wypisów pacjentów ze Szpitala, nie podpisuje dokumentów, które powinien podpisywać jako lekarz kierujący oddziałem, nie kontroluje rozchodu leków przeciwbólowych. Liczne obowiązki Pan Roman Szełemej deleguje na zastępcę Lekarza Kierującego Oddziałem i innych współpracowników” – napisano w oświadczeniu dyrekcji szpitala.

Leave a Reply